Tech techline.hu 2007. augusztus. 31. 06:02

Térkép, minden jóval

Hogy a térképekben sok pénz van, arra nem a Google jött rá először.

Hogy a térképekben sok pénz van, arra nem a Google jött rá először. De valahogy itt is ő találta meg legfürgébben a kassza kulcsát. Az internetes keresőpiac legnagyobb játékosai, a Google, a Microsoft és a Yahoo két és fél évvel ezelőtt nagyjából egyszerre indították be térképes szolgáltatásukat. Ezek a térképek egyrészt ellenállhatatlanul szórakoztatóak voltak – jelentkezzen, aki nem próbálta megkeresni rajtuk saját házát, és ha megtalálta, nem érzett gyerekes örömet -, másrészt hasznos kutatási lehetőségeket kínáltak: rákereshettünk címekre, szolgáltatásokra, mi több, útvonalakat tervezhettünk.  Az adatáramlás eleinte egyirányú volt: csak azokat az információkat használhattuk, amelyeket a térképek készítői feltöltöttek számunkra. Ám ez nem tartott sokáig, mert villámgyorsan beindultak azok az egyéni fejlesztések, amelyek különféle adatbázisokkal kötötték össze a Google térképeit. Az első ilyen bütykörészést a DreamWorks Animation programozója, Paul Rademacher követte el: ingatlanhirdetéseket kapcsolt össze a Google Mapsszel. A HousingMap elementáris sikert aratott (Rademachernak azonnal szerződést kínált a Google), és ezt az első fejlesztést azóta több tízezer hasonló követte. Ezek a mashupok voltaképpen nem tettek mást, mint egy új információs réteget húztak a Google Mapsre: bicikliútvonalakról, turistacélpontokról, ritka madarak fészkelő helyeiről és bármi másról, amit a felhasználó fontosnak érzett, és úgy gondolta, mások is kíváncsiak lehetnek rá. Cégek tömege jött létre ilyen szolgáltatások fejlesztésére, és sok új szoftver született a munka megkönnyítésére.

Néhány amerikai nagyvárosról már utcaszintű panorámaképeket is láthatunk

Áprilisban aztán a Google újabb lépést tett a felhasználói interaktivitás ösztönzésére: beindította a My Maps szolgáltatást, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók, pofonegyszerű módon, saját maguk egészítsék ki a legkülönbözőbb információkkal (szövegekkel, képekkel) a térképeket. És persze nem a Google-ról lenne szó, ha a szolgáltatást nem egészítette volna ki mindjárt keresési lehetőséggel: bejelentette ugyanis, hogy indexelni fogja az interneten található összes KML fájlt. (A KML a cég által létrehozott leírónyelv, amely a térképek jegyzetekkel történő ellátására szolgál.)
Ma már több millió ilyen fájl szerepel a katalógusában, de ki tudja, még hány millió vagy milliárd embertársunkban rejtőzik ott a titkos térképész, aki most végre felszínre törhet.
És a cég, hogy növelje térképes keresőhelyének látogatottságát, nyár elején még egy újdonságot bevetett: elindított egy olyan projektet, amely utcaszintű panorámaképekkel egészíti ki a nagyvárosok térképeit. Egyelőre New York, Las Vegas, Denver és néhány más amerikai metropolis egyes utcáira működik az új funkció, de a Google fejlődési tempóját ismerve, itt is a kínálat rohamos bővülése várható.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.