A panorámafotó-készítés bizony speciális feladat, ráadásul nem is könnyű.
A panorámafotó-készítés bizony speciális feladat, ráadásul nem is könnyű. Az otthoni felhasználók a legritkább esetben foglalkoznak ilyen jellegű képek készítésével és feldolgozásával.
Éppen ezért, ehhez a feladathoz bizony nem sok szoftver létezik, jó szoftver pedig még kevesebb. A Panorama Factory is egy ilyen hiánypótló szoftver. Duplán hiénypótló, hiszen telepítés alatt kellemes meglepetésként vesszük észre, hogy a választható nyelvek között a magyar is szerepel. Sajnos mintaképeket - amiken esetleg gyakorolhatnánk a program használatát – nem tartalmaz a telepítőcsomag, így mindenképpen szükségünk lesz valamilyen „feldarabolt” fotóra, ha ki akarjuk próbálni a szoftvert. Ha nem készítettünk még ilyen fotót, akkor a neten találhatunk (http://www.panoramicimages.com) – egyszerűen vágjuk több darabra őket (mintha többet exponáltunk volna), és máris próbálgathatjuk a szoftvert. Ha még kezdők vagyunk a panorámaképek készítése terén, akkor a beépített varázslót érdemes használunk – a dolog még így sem lesz egyszerű, hiszen egy átlagos felhasználó a legtöbb esetben nem tudja hány mm-es kamerája is van, sőt a „hordótorzítás-korrekció” és hasonló kifejezések sem túl egyértelműek elsőre… A varázsló azonban nagyon jól megkomponált, lépésről-lépésre vezet végig a kép készítésének folyamatán, ráadásul a legtöbb esetben jól működik az alapbeállításokkal is - nem kell foglalkoznunk az „expozíció-illesztés” és hasonló pipákkal, elég ha rábízzuk a dolgot a varázslóra. Ha már nagyon profinak érezzük magunkat (esetleg azok is vagyunk) és több funkciót óhajtunk kihasználni, akkor a varázsló nélkül kell dolgoznunk.
Ebben az esetben a helyzet már kicsit bonyolultabb, hiába magyar nyelvű a szoftver – kismillió ikon és menü között navigálva kell dolgoznunk. Ebben az esetben azonban már olyan funkciók is lehetőségünkre állnak mint pl. a trimmelés, hisztogramm és egyéb kisegítő funkció. Ezek segítségével akkor is tökéletes panorámaképet készíthetünk, ha a nyersanyag hagy némi kívánnivalót maga után. Csodákra persze ez a szoftver sem képes – ha eredeti fotóink nagyon rossz szögekben, neadjisten más-más napszakokban készültek akkor bizony nem kapunk használható panorámafotót az eljárás végén. Ha azonban fotózásnál figyelünk a részletekre, akkor a Panorama Factory hasznos segítőtárs lesz munkánk során – a magyar nyelvű felület pedig kifejezetten előnyhöz juttatja a szoftver versenytársai (pl. Ulead360) között.