2007. augusztus. 09. 16:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 09. 16:09 Tech

Július legveszélyesebb kémprogramjai

A Sunbelt Threat Research Center ismét megjelentette a legfertőzőbb kémprogramokról és számítógépes károkozókról készült tizes toplistáját. Az ötödik helyen egy rootkit is megjelent - egy károkozó, amely képes hosszú távon rejtőzködni és önmaga mellett más vírusokat is bújtatni.

Az amerikai Sunbelt Software kutatócsoportja, a Sunbelt Threat Research Center ismét megjelentette a legfertőzőbb kémprogramokról és számítógépes károkozókról készült toplistáját. A felsorolásban ismét a világszerte fertőző 10 legelterjedtebb kémprogramról találhatunk rövid működési leírásokat. A lista minden hónapban a díjnyertes CounterSpy kémprogram-eltávolítót használó és a Sunbelt ThreatNet™ káros alkalmazások elleni hálózatban résztvevő több százezer felhasználó automatikus visszajelzései alapján készül, ami átfogó képet ad a kémprogramok elterjedtségéről hazánkban és világszerte egyaránt.

A korábbi kémprogramokhoz képest újdonság, hogy egy rootkit is megjelent a legfertőzöbb alkalmazások között, rögtön az ötödik legelterjedetebb káros alkalmazás címet kiérdemelve. A rootkitek olyan típusai a kémprogramoknak, amelyek hosszú távon rejtőzködve képesek elrejteni akár egy egész könyvtárat, amelyben önmaguk mellett más károkozókat is el tudnak „bújtatni”. A rootkitek esetében sem az operációs rendszer, sem a felhasználó nem látja a károkozó által feltelepített fájlokat, mert a kémprogram képes a fájlműveleteket is szűrni, így egyszerűen a könyvtárak listázásakor kiveszi saját könyvtárát a listából.

“A rootkitek veszélye abban rejlik, hogy egy láthatatlan hátsó kaput nyitnak a számtógépünkre és tetszőleges károkozók futtatását teszik lehetővé a gyakori vírusvédelmi rendszereket teljesen megkerülve. Ezzel óhatatlanul idegen kezébe kerülhetnek személyes adataink, illetve idegen veheti át az irányítást számítógépünk erőforrásai felett.” – mondja Bódis Ákos, a Sunbelt magyarországi képviseletének ügyvezetője. “A rootkiteket csak speciális kémprogram-eltávolítókkal lehet felismerni és eltávolítani, a legjobb módszer, ha másik számítógépbe helyezzük a gyanús merevlemezt, és a rootkit futása nélkül ellenőrizzük le, ez viszont nehezen járható megoldás. A megfelelő vírusirtó mellett a kémprogram-eltávolító szoftverek teszik teljessé számítógépünk védelmét.” – teszi hozzá.

Ugyancsak újdonság a júliusi kémprogram toplista 9. helyén található ClickSpring.Oinadserver károkozó, amely a böngészőbe beépülve kéretlen reklámablakokat jelenít meg.

hvg360 Fülöp István - Arató László 2025. április. 29. 06:30

Így tapsolt el a kormány 335 milliárd forintot a baráti médiumokon keresztül

Semmilyen piaci logika nem indokolja, hogy a magyar kormány és az állami cégek kizárólag kormánybarát médiumokban hirdetnek. Ha az Európai Bizottság is elfogadja a Magyar Hang érvelését, az érintett cégeknek akár közel 450 milliárd forintot is vissza kell fizetniük, ami a fideszes médiabirodalom megroppanását is eredményezheti.