2007. július. 30. 14:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. július. 31. 10:39 Tech

Látható fényt használ a vírusok ellen egy új kezelési módszer

Egy erős fénynyaláb segítségével elpusztíthatóak a biológiai mintákban szabadon engedett vírusok. Az amerikai kutatók által felvázolt technológia a jelenlegi módszereknél hatékonyabb lehet a kórokozók elleni harcban.

Hepatitis B vírus. Lassú gyilkos.
Fényre pusztul?
A NewScientist weboldalának értesülései szerint a fényterápia az UV- és mikrohullámú kezeléseknél is nagyob hatásfokkal pusztíthatja el a vírusokat. A módszer lényege, hogy egy alacsony energiájú lézersugárral mechanikai vibrációt gerjesztenek a vírus köpenyét képező fehérjeburokban, amely ennek hatására lebomlik, a vírus pedig inaktiválódik. A kutatók szerint a technológia akár a HIV, vagy a hepatitisz-C vírusai ellen is használható  lehet.

A korábbi, UV-sugaras kezelések akár mutációkat is előidézhettek, amelyeknek köszönhetően az UV-nek ellenálló mikroorganizmusok jöhettek létre. Emellett az ibolyán túli besugárzás károsíthatta a környező egészséges sejtek DNS-állományát is. A mikrohullámú kezelés még ennél is kevésbé bizonyult hatékonynak, a rezgéseket ugyanis általában elnyelte a vírust körülvevő sejtes állomány víztartalma.

Az Arizona State University kutatócsoportja, valamint a John Hopkins School of Medicine tudósai úgy találták, hogy a látható fény azonban hatékonyan veszi fel a harcot a vírusokkal. Ehhez egy bíborszínű, alacsony energiájú lézerből adtak le mindössze 100 femto-szekundumig (10-15 másodpercig) tartó fénylöketekkel sugározzák be az M13 bakteriofág vírusokat. A kutatók szerint mindössze egyetlen fénynyaláb elegendő egyetlen vírus megsemmisítéséhez.

A lézer energiája 5 mikrojoule négyzetcentiméterenként, amely kellően gyenge, hogy érintetlenül hagyja a környező sejteket, de elegendő ahhoz, hogy jelentős vibrációt gerjesszen a vírus fehérjeköpenyében. Mivel genetikai mutációt sem okoz, annak is elejét veszi, hogy mutáns vírusok alakuljanak ki, amelyek rezisztensek a módszerrel szemben.

Kong-Thon Csen, az Arizona State University egyik kutatója a New Scientistnek adott interjújában elmondta, hogy a módszerrel vért és egyéb biológiai mintákat fertőtleníthetnék a kórházakban.

„Emellett úgy véljük, a technológiát a különböző vérrel terjedő vírusos betegségek kezelésére is alkalmazhatjuk” – magyarázta Csen. „A vérátömlesztést például a jövőben elvégezhetjük úgy, hogy a vért a páciens testén kívül fertőtlenítjük, megtisztítva azt a különböző kórokozóktól, mielőtt újra befecskendeznénk. Ezzel jelentősen csökkenhetne az olyan betegségek halálozási aránya, mint például a hepatitisz C, vagy az AIDS.”

A csapat most különböző vírusokon tesztelik a módszert, s keresik az esetleges mellékhatásokat is. Emellett felmérik, hogy a lézer mennyire szelektíven képes hatni az egyes kórokozókra.