Óriás aszteroidamissziót indít a NASA
Űrhajót indít jövő hónapban a Naprendszer két legnagyobb aszteroidájának felfedezésére az amerikai űrkutatási hivatal (NASA).
A Dawn még a tisztaszobában © NASA |
A Dawn várhatóan 2011-re éri el a Vestát, majd 2015-re jut el a Cereshez.
„A Ceres és a Vesta sokkal kevesebbet változott az idők során, mint a többi égitest” – mondja Christopher Russell, a Dawn vezető kutatója. „Míg a Föld az idők során folyamatosan változott, s ez által elrejtette történelmét, ez a két aszteroida megőrizte eredeti formáját, 4,6 milliárd évvel ezelőtti kezdeti állapotában lehet.”
Ceres a kutatók eddigi ismerete szerint majdnem gömbölyű, s a feltételezések szerint fagyott vízréteg húzódik meg a 60 – 120 kilométer vastag külső kőzetrétege alatt.
A nemzetközi asztronómiai unió (IAU) tavalyi ülésén a Cerest felminősítették a legnagyobb kisbolygóból törpebolygóvá, mint amilyen a Plútó is. Míg azonban a Ceres vizes égitest, addig a Vesta felszínén ősi lávafolyamok terülnek el.
A Dawn a Vesta körül, grafika © NASA |
Fontos megtudni, hogy a Ceres felszínén lévő víz fagyott-e vagy gőzölög, sőt a felszín alatt akár folyékony vízre is bukkanhatnak.
A tudósok elképzelése szerint a Ceres lehűlését és megszilárdulását éppen a víznek köszönheti, míg a Vesta forró volt, belülről olvadt és vulkanikussá lett kialakulása idején.
Míg a Ceres ma inkább ősi állapotára hasonlít, addig a Vesta évmilliók alatt alakult mai formájára.
A Dawntól nagy felbontású fotók küldését várják majd a kutatók, feltehetően kanyonokról, kráterekről, hegyekről és ősi lávafolyamokról készült képek formájában. A további mérőeszközök elsősorban a kőzetet és az atomokat kutatják majd az űrhajón.