Háromszáz millió éves fakövületre bukkantak
Közel 300 millió éves, 16,8 méter kerületű fakövületet talált egy évvel ezelőtt Sevilla közelében a spanyolországi Guadalquivir hidrográfiai társasága. Az eltelt időben a szakemberek megvizsgálták, miközben sikerült teljesen kiszabadítani a földből.
A primitív fenyők családjához tartozó fát egy nagy esőzés okozta sár- és kőlavina temette maga alá. A szakértők szerint ritka, hogy ilyen hosszú fatörzsek egyben megmaradnak. Németországban és Görögországban találtak ugyan tekintélyes fakövületeket, de jelenleg a sevillai a legnagyobb. Fosszilizálódása azonban nem volt homogén, egy része elszenesedett, az egyik végén kb. egy méter homokkő, míg a többi kova - írta az El País című spanyol lap.
A sárban, amely eltemette, vulkáni hamut is fedeztek fel, valamint félméteres kis fákat, rengeteg levelet, továbbá puhatestű állatok szintén megkövesedett maradványait.
A fát hamarosan átszállítják a cordobai botanikus kertbe, az úgynevezett "Kőerdőbe", a többi fakövület közé, ahol kétségkívül ő lesz a sztár. Az átszállításhoz a fát több részre vágják, majd a botanikus kertben újraegyesítik és kémiai eljárásokkal megerősítik. Az egész művelet kb. 18-30 ezer euróba kerül.