A britek engedélyezhetik az ember-állat hibrid embriók használatát
Egy brit törvénytervezet-módosítás részben engedélyezné a hibrid állat-ember embriókísérleteket. Az ellenzők szerint ennek semmilyen etikai alapja nincs, az engedélyezés pedig szörnyeket szabadíthatna a világra.
A ember-állat hibrid embriókkal folytatott kísérletek tavalyi betiltása nyomán a kutatók aggódni kezdtek a tudományos gyógyászati áttörések jövőjét illetően. Egy mostani törvénymódosító javaslat szerint azonban a hibrid embriókísérletek nagyon súlyos betegségek kutatásához külön igazolással engedélyezhetőek lennének - írja BBC.
A kutatók üdvözölték a szabályozásban tervezett változtatásokat, ellenzői szerint azonban etikailag megkérdőjelezhető az emberi sejtek ilyen kísérleti célokra történő felhasználása.
Caroline Flint brit egészségügyi miniszter tagadta, hogy a mostani döntéssel a kormány meghátrált volna, feladva szigorú szabályozást, nyilatkozata szerint „mindig is nyitva hagytuk az ajtót” ilyen típusú kutatások előtt, a megfelelő engedélyezés mellett.
„A kutatók több tényt bocsátottak a rendelkezésünkre, alátámasztandó a hibrid embriókkal végzett kísérletek jelentőségét. Úgy látjuk, ezeknek a kutatásoknak a szigorú körülmények közt történő legalizálása hasznos lehet a gyógyításban” – tette hozzá a politikus.
A törvénytervezet lehetővé tenné emberi embriósejtek összekeverését egy vagy több állat sejtjeivel, míg a valódi állati-emberi hibridek, melyek spermák keveréséből jönnének létre továbbra is tiltva lennének. Továbbá tilos lenne az embriókat 14 napnál hosszabb ideig életben tartani, vagy méhbe ültetni.
A tudósok a törvényi szabályozás enyhítésétől azt remélik, olyan kutatásokat végezhetnének el, melyek súlyos öröklődő betegségekre kínálnának gyógyírt, mint például az Alzheimer-kór.
A National Institute for Medical Research MRC Fejlődés-genetikai részlegének vezetője Robin Lovell-Badge professzor szerint: „ezek a kutatások hatalmas lehetőségeket rejtenek a betegségek természetének, öröklődésének és gyógyításának megértésében, s semmiképp sem szabad tőlük félni”.
Nem ért egyet Lovell-Badge érvelésével Josephine Quintavalle a Comment on Reproducitve Ethics csoport vezetője, szerinte: „megdöbbentően ijesztő, hogy a kormány egyes tudományos körök önérdeke nyomán meghátrált és álláspontja megváltoztatásra készül”.
„Egy rendkívül ellentmondásos és félelmetes javaslattal állunk szemben, melynek kevés a tudományos alapja, és még kevesebb az etikai létjogosultsága. A brit kormány beleegyezése horrort indít újtára Európában, s ennek nyomán a világban.” – tette hozzá Quintavalle.