2006. november. 27. 16:50 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 28. 13:14 Tech

Nem hibázott a SOTE az előembriók megsemmisítésekor

Nem hibázott a megtermékenyített, de be nem ültetett embriók megsemmisítésekor a Semmelweis Egyetem I. számú Nőgyógyászati és Szülészeti Klinikája - mondta el Papp Zoltán professzor, klinikaigazgató hétfőn.

Az intézményvezetőt a távirati iroda azért kereste meg, mert a Blikk című napilap hétfői számában azt írta: legkevesebb ötszáz életképes, de be nem ültetetett előembriót dobtak ki két év - 1998-2000 - alatt, számította ki Konc János, a Magyar Asszisztált Reprodukciós Társaság elnöke, aki emiatt etikai vizsgálatot kezdeményezett a MTA etikai bizottságánál a SOTE I. számú női klinika ellen.
 
A professzor elmondta, az intézmény - az asszisztált reprodukciós vizsgálatokhoz szükséges engedélyek birtokában - a hozzájuk forduló házaspárokat még a beavatkozás előtt tájékoztatta arról, hogy a klinikán nincs meg a mélyfagyasztásnak olyan szakmai szintű feltételrendszere, amivel garantálható, hogy az előembriók (néhány sejtes embrió) túlélik a fagyasztást.
 
A házaspárok ezt tudomásul vették, és a felvilágosítás alapján aláírásukkal kinyilvánították, hogy tudomásul veszik, hogy a szám feletti előembriókat megsemmisítik - tette hozzá a klinikaigazgató.
 
A professzor cáfolta azt is, hogy etikai vizsgálat indult volna az ügyben. Hozzátette, az intézmény számára pont az nem lett volna etikus, ha 1998-ban úgy kezdtek volna az eljáráshoz, hogy nincs meg a mélyfagyasztáshoz szükséges tárgyi és szakmai feltétel. Utóbbiakat csak 2001 januárjától tudja biztosítani az intézmény. A mélyfagyasztott embriók felolvasztása és anyaméhbe ültetése után, a beavatkozások 20 százalékában jön létre terhesség, ami nemzetközileg is jó aránynak számít - mondta el a professzor.
 
A SOTE-n évi 250-300 asszisztált reprodukciós beavatkozást végeznek - tette hozzá a klinikaigazgató. Konc Jánost, a Magyar Asszisztált Reprodukciós Társaság elnökét az MTI-nek a kora esti órákig nem sikerült elérnie.
Hirdetés