Emberi embriókat is klónozhat Dolly bárány "atyja"
Az első klónozott bárány megalkotója, Ian Wilmut professzor és csapata engedélyt kapott, hogy emberi embriók klónozásáról folytasson kísérleteket - számolt be a Sky News. Az engedély nagy lépést jelenthet a motoneuron betegség kutatásában, ám egyelőre pénzhiány miatt nem kezdhetik meg a klónozást.
A kutatócsapat azt tervezi, hogy a klónozott embriók segítségével tanulmányozzzák a motoneuron betegséget. Eddig körülbelül 20 éve keresik az ilyen típusú betegségeket okozó géneket, és eddig csak egyet találtak.
Wilmut professzor történelmet írt, amikor 1996. július 5-én felnőtt sejtből klónozott egy emlőst elsőként a világon – közölte az MTV híradója. Dolly 2003. februárjában halt meg, miután az idősebb juhokra jellemző tüdőbetegség alakult ki nála.
A kutatók remélik, hogy képesek lesznek a klónozott embriókból őssejteket kivonni, még "üres" állapotukban, majd úgy tudják azokat formálni, hogy számos betegséget kezelni tudjanak a kialakított sejtekkel - a Parkinsontól a diabéteszig. A sejtek kivonása a beteg emberből klónozott embrióból lehetővé teheti, hogy a kutatók nyomon kövessék, hogyan alakulnak ki a betegségek és genetikailag illeszkedő sejt transzplantációkat nyújthassanak, melyek nem veszik rá az immunrendszert arra, hogy kilökje a beültetett szöveteket és sejteket.
A motoneuron megbetegedés egy csoport olyan elváltozás fedőneve, melyek súlyossága az idegkárosodás miatt bekövetkező izomfunkciók elvesztésétől függően változó. Az esetek többségében a betegeknek egy vagy két évtizednyi túlélési esélyük van - mint a híres asztrofizikusnak, Stephen Hawking professzornak, aki szintén ilyen típusú betegségben szenved.
A legtöbb beteg a tünetek megjelenése után 5 évvel meghal. A betegség általában középkorban alakul ki. Az az esetek 2 százalékában egyetlen gén örökölt rendellenessége a felelős. További 8 százalékban eddig ismeretlen, örökölt genetikai elváltozás.