2007. április. 10. 13:20 MTI Utolsó frissítés: 2007. április. 10. 13:19 Tech

Megelőzhetővé válik az Alzheimer-kór?

Berlini kutatók állítólag képesek megakadályozni annak a méreganyagnak a keletkezését, amely elpusztítja az idegsejteket és kiváltja az Alzheimer-kórt. Ez a betegség 5-10 év leforgása alatt az ember halálát okozza, és eddig gyógyíthatatlannak számít.

A Die Welt című német napilap online változatának beszámolója szerint a berlini Freie Universita:t (FU) Kémiai és Biokémiai Intézetének munkatársai kutatásaikban jelentős haladást értek el abban, hogy leblokkolják az Alzheimer-kórt kiváltó anyag létrejöttét. A berlini tudósok kutatásai hozzájárulhatnak ahhoz, hogy új gyógyszereket állítsanak elő a betegség gyógyítására.
 
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) becslése szerint a világon mintegy 24 millióan szenvednek ebben a betegségben. Gerd Multhaup, a biokémia professzora szerint a kutatók laboratóriumi kísérleteik során meggátolták a mérgező béta-amiloid-peptid Ass42 keletkezését. Ez az anyag pusztítja el az agyban az idegsejteket.
 
A munka során Lisa Münter biokémikus, és a kutatócsoport többi tagja sikeresen változtatta meg az úgynevezett előfehérjék szétesését, amelyekből a méreganyag kialakul. Az eljárás nyomán jórészt nem mérgező peptidek keletkeztek, és alig jött létre az Alzheimer-kórt kiváltó Ass42.
 
A berlini kutatók bejelentették szabadalmi igényüket - írja a Die Welt a The EMBO Journalban megjelent tanulmányra hivatkozva.
 
Az Alzheimer-kór arról az orvosról kapta a nevét, aki 1907-ben először írta le a jellegzetes tüneteket. Az egyik leggyakoribb demencia típus. Folyamatos romlást mutató (progresszív jellegű) agyi megbetegedés, amely a mindennapi életvitelt, az önellátó képességet nagyban befolyásolja.
 
Önmagában vagy más agyi betegséggel szövődve Magyarországon is a szellemi leépülés leggyakoribb oka. Becsült adatok szerint hazánkban több mint százezer ilyen beteg él - írják magyar egészségügyi források.