2007. március. 13. 11:28 euractiv.hu Utolsó frissítés: 2007. március. 13. 18:22 Tech

Egységes e-hulladék-szabályozást követelnek Európában

A fogyasztói elektronikai termékeket gyártó cégek, civil szervezetekkel karöltve (Greenpeace, Friends of Earth) arra szólítják fel az Európai Bizottságot, hogy indítson eljárást 11 tagállam ellen. Ezek az országok úgy iktatták be az úgynevezett WEEE direktívát saját törvénykezésükbe, hogy nem teljesen a gyártók lettek felelősek a forgalomból kivont, elhasználódott elektronikai termékek további sorsáért.

A WEEE direktíva (az elektronikus és elektromos hulladékról szóló direktíva) a forgalomból kivont elektronikai fogyasztói termékek hasznosítását, kezelését szabályozza. A direktíva szerint ösztönözni kell azokat a gyártókat, amelyek korszerűsítik termékeiket, könnyebbé téve azok élettartam utáni hasznosítását. A szabályozás - amely szerint a gyártó a felelős a termék hasznosításáért - csak a 2005. augusztus 13. után eladott termékekre vonatkozik, az ezelőtt eladott termékeket „történelmi áruknak” minősíti.

A közös nyilatkozat szerint 12 tagállam helyesen ültette át a direktívát saját törvénykezésébe, 11 tagállam (Bulgária, Dánia, Észtország, Franciaország, Finnország, Görögország, Lettország, Nagy-Britannia, Portugália, Spanyolország és Szlovénia) azonban nem.

Magyarországon egy 2004-es kormányrendelet (a 2264/2004. számú rendelet) szabályozza az elektronikus hulladék kezelését. A számítógépek a kormányrendelet szerint a harmadik kategóriába tartoznak, s az előírás szerint 2008-tól a leadott számítógépek 80 százalékát újra kell hasznosítani, 20 százalékot pedig szemétként lehet elhelyezni. A törvény a gyártóra hárítja a forgalomból kivont számítógépek sorsáért a felelősséget. Gyártónak számít az a cég, amely Magyarországon elsőként helyezi forgalomba az adott terméket. A gyártók tevékenységét hat koordináló szervezet segíti, ők vállalják át az elektronikai hulladék kezelését.

Magánszemélyként a régi, használhatatlan számítógépet ott adhatjuk le, ahol új gépet vásárolunk. A kereskedőnek kötelezően át kell vennie a használt gépeket. Ha nem vásárolunk új terméket, de a régitől „szakszerűen” szeretnénk megszabadulni, akkor hulladékudvarba vihetjük. A nagy intézmények, cégek közvetlenül a koordináló szervezeteket kereshetik meg (ezek listája a környezetvédelmi minisztérium honlapján található), azok nagyobb mennyiség esetén elszállíttatják a hulladékot.

Az elektronikai hulladékban sok a hasznosítható anyag (fém, nemesfém), így egyes termékek esetében nyereséges a hasznosításuk. A számítógépek esetében a monitorok feldolgozása jelentős költséggel jár, ezért a gyártóknak fizetniük kell utánuk.

A technológiailag elavult gépek többet fogyasztanak, így energiagazdálkodási szempontokat figyelembe véve már akkor megéri szétszedve hasznosítani őket, amikor még működőképesek. Nem ritka, hogy a még működő, ám semmire sem használható gépeket a harmadik világ országaiba vitték „segélyként”, s a számítógépek viszont ott végezték a szeméttelepen.

Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.