2007. február. 05. 17:14
MTI
Utolsó frissítés: 2007. február. 05. 17:15
Tech
Villámok nyomaiból következtetnek a múlt klímájára
A villám homokba csapásakor keletkező, gyökér formájú, üvegszerű csövecskékből, az úgynevezett fulguritákból gyűjtenek mexikói kutatók információkat arra nézve, hogy létrejöttük idején milyen volt a klíma egy adott területen.
A villám üveggé változtatja a homokot © AP |
Egy a líbiai sivatagból származó fulgurita vizsgálata során a kutatóknak feltűntek azok a buborékok, amelyek a villám által megolvasztott homokból képződött kvarcüveg-csövecskékben telepedtek meg. A buborékokban széndioxidot és szénmonoxidot találtak. Izotópos eljárással és a minták szénrészének vizsgálatával a vegyészek következtetéseket vontak le arra nézve, hogy a villám becsapódásának idején milyen volt a vidék növényzete. A fulgurita korát 15 ezer évre becsülték a kutatók, - ezt egy vegyi eljárással határozták meg.
Következtetésük az volt, hogy a mai Egyiptom dél-nyugati területén olyan növényzet létezett, mint a mai Szahel - övezetben, amely ettől a vidéktől délre található. Ezzel megerősítést nyert, hogy az úgynevezett félszáraz klíma akkoriban az északi szélesség 24. fokáig terjedt, mára viszont a Szahara az északi szélesség 17. fokáig elfoglalt mindent. Ez hatalmas terület elsivatagosodását jelenti.
A fulguriták egyébként ezen a vidéken a turisták kedvenc ajándéktárgyai közé tartoznak, formájuk és méretük igen változatos - olvasható a Science című amerikai tudományos hetilap online kiadásában.
Tech
hvg.hu
2005. június. 10. 15:34
Az évi 350 ezer észlelt villám tizede lecsap Magyarországon
Világ
MTI
2006. augusztus. 29. 13:25
Villám terítette le a focicsapatot - egy halott
Tech
MTI
2007. január. 12. 13:01
Laboratóriumi körülmények között állítottak elő gömbvillámot
Tech
MTI
2006. október. 19. 11:15