2006. november. 03. 15:50 BBC Utolsó frissítés: 2006. november. 04. 23:02 Tech

Bor mellett büntetlenül torkoskodhatunk?

Olyan kémiai összetevőre bukkantak a vörösborban, mellyel valóban büntetlenné válhat a torkoskodás – állítja egy nemzetközi kutatócsoport.

Nagy mértékben méreg,
kis mértékben orvosság
© Andersen Dávid
Egereknek adva a vegyület a kalóriadús táplálkozás számos mellékhatását ellensúlyozta, növelve a várható élettartalmat. Habár a kemikália nem kínál megoldást a túlzott mértékű evés összes következményére, és nem fogyaszt le, de számottevően csökkenti az  egészség-károsodás következményeit. A Nature című tudományos folyóiratban megjelent cikk szerint a kutatócsoport felfedezése segíthet az elhízott embereken. A resveratrol nevű molekula a vörös szőlőben és a vörösborban található meg.

Előzőleg kutatók már bebizonyították, hogy bizonyos élőlények esetében öregedés-gátló hatása van, az élesztőgombák estében 60 százalékkal, a férgek és legyek esetében 30 százalékkal, míg a halak esetében szintén 60 százalékkal hosszabb életet eredményezve. Az előző kutatások szintén a resveratrol hatásának tulajdonították az életciklus meghosszabbodását.

A molekula pontosabb hatását emlősökön is vizsgálandó, a kutatók középkorú egereket fogtak kalóriadús étrendre, melynél az energiabevitel 60 százalékát zsírban adták a rágcsálóknak.

Az egerek étrendmódosítása után fellépő egészségügyi problémák több ponton egyeznek az egészségtelenül táplálkozó emberek gondjaival. Így nőtt az elhízás és a cukorbetegség kialakulásának veszélye, s növekedett a szívroham kockázata.

Az eredmények azt mutatták, hogy az a rágcsáló, mely rendszeresen kapott a resveratrolból, ugyan  nem fogyott le, de csökkent a glükóz szintje, egészségesebb máj és szívműködést mutatott, és javultak a motorikus képességei, a szintén zsírkúrán tartott ám a resveratrol kezelésben nem részesülő társaihoz képest.

A resveratrollal kezelt egerek, az orvosok szerint szinte az egészséges táplálékon tartott társaival megegyező egészségügyi mutatókat ért el. A vegyület ráadásul az élettartamot is növelte, 31 százalékkal csökkentve a halál veszélyét a hízókúrát követően.

A resveratrol pontos hatásmechanizmusa ma még nem ismert, de a tudósok azt feltételezik, hogy aktiválja a SIRT1 nevű gént, mely a fehérjék családjába tartozik, és feltételezhetően a hosszú életet segíti elő.

„Hat hónap után a vegyület a kalóriadús táplálkozás szinte összes negatív hatását ellensúlyozta” – mondta a BBC-nek Dr. Rafael de Cabo a Harvard Egyetem Nemzeti Öregedéskutató Intézetének tudósa.

„A resveratrol egészségjavító hatásai, melyeket az egereknél tapasztaltunk, igen jó előjelek a klinikai teszteket illetően" - tette hozzá de Cabo kollégája, David Sinclair a Harvard patológus professzora. "A vegyület révén sikerülhet távol tartani, olyan idősebb korban megjelenő betegségeket, mint a cukorbetegég második típusa, a szívroham vagy a rák, de erre csak sok idő és további kutatások deríthetnek fényt.”

Egy kísérő cikk szerzője, Peter Rabinovitch a Washingtoni Egyetem professzora szerint, a felfedezés igen hasznos lehet az emberiség számára, ennek ellenére nagy kockázatot is rejt magában. „A resveratrol nagy dózisban történő bevitelének hosszú távú hatása az emberi szervezetre nem ismert, és olyan mellékhatásokat eredményezhet akár egy évtized után is, melyeknek drámai következményei lehetnek.”

Rabinovitch szerint egyelőre a legjobb, amit tehetünk, ha egy pohárka jó vörösborral hátradőlünk és lazítunk, a borban lévő resveratol mennyisége ugyanis, a kísérleti egereknek rendszeresen beadott dózisnak csak 0,3 százaléka.