2006. október. 05. 14:33 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 05. 14:39 Tech

Mindenfajta influenza ellen védő oltást fejlesztettek ki

Minden influenzatípus ellen általános és azonnali védelmet ígér egy újonnan kifejlesztett eljárás - jelentették be az angliai Warwick Egyetem kutatói.

Az úgynevezett "védő vírus" hatékonyságát állatkísérletekkel már bizonyították. Az állatok számos vírustörzzsel szemben védettnek bizonyultak, és az angol kutatók úgy vélik, hogy újonnan kifejlesztett módszerük minden jövendő vírustörzs, sőt még az esetleges járványok ellen is hatásos lesz.

A találmány lényege, hogy a kutatók egy influenzavírust genetikailag módosítanak. Ezáltal jön létre a "védő vírus", amely olyannyira lelassítja a fertőzés kialakulását, hogy az influenzavírus saját ellenszerként kezd hatni, mivel a lassítással a szervezetnek van ideje beindítani a védekezést. A kutatók orrspray formájában akarják forgalomba hozni a szert - adta hírül a BBC brit közszolgálati rádió és televízió a honlapján.

Más szakértők azonban arra hívták fel a figyelmet, hogy a további vizsgálatok elengedhetetlenek, némelyek pedig inkább kételyüket fejezték ki és az esetleges veszélyekre figyelmeztettek a találmány kapcsán. Ám abban teljes az egyetértés, hogy égető szükség van az efféle ellenszer kifejlesztésére, amikor a délkelet-ázsiai madárinfluenza H5N1 elnevezésű vírustörzse bármikor fertőzővé válhat az emberekre is, és milliók kerülhetnek életveszélybe.

A jelenlegi vakcinák úgy működnek, hogy stimulálják az immunrendszert, ennek hatására a fehérvérsejtek antitesteket termelnek, amelyek rákapcsolódnak a vírus felszínére, és megkezdik a semlegesítést. Ez számos betegség, így például a himlő, a gyermekbénulás vagy a kanyaró ellen igen hatékony, ám az influenza különféle típusaival szemben jóval kevésbé hatásos, mivel az influenzavírusoknak folyamatosan új törzsei jelennek meg. Az a vakcina, amely az egyik ellen beválik, egy másiknál teljesen hatástalan lehet.
 
Az új módszer kifejlesztése több mint két évtizedet vett igénybe, és elsősorban Nigel Dimmock nevéhez fűződik. Az új módszer nagy előnye, hogy azonnali védelmet eredményez, míg a hagyományos vakcinák két-három hét alatt válnak teljesen hatékonnyá.

A kísérleti eredmények szerint az új ellenszer egyetlen adagban maximum hat héttel a fertőzés előtt és 24 órával utána alkalmazható hatásosan. A kutatók jelenleg a "védő vírus" klinikai tesztjeit készítik elő, de madarakon is ki szeretnék próbálni az új eljárást.