Női hormonnal kezelhetőek bizonyos agysérülések
A traumatikus agysérülések hatásait csökkenti a progeszteron, az az ismert női hormon, maely a méhet készíti fel az állapotosságra - jelentették be az atlantai Emory Egyetem kutatói.
Állatkísérletek alapján amerikai kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy kevéssel az agysérülés után beadott progeszteron csökkenti az agy duzzanatát, megakadályozza az idegek elhalását, és javítja az agy működését.
Dr. David W. Wright és munkatársai hangsúlyozták, a progeszteron azért is előnyös lehet, mert hamar be tud hatolni az agyba, az eddigi ismeretek szerint alkalmazása nem hordoz veszélyeket, könnyen beadható, és ráadásul olcsó is.
A kutatók száz agysérüléses páciensen is kipróbálták a női hormont. A kísérleti alanyok tizenegy órán belül szenvedtek balesetet, majd intravénásan kaptak progeszteront vagy placebót.
A halálozási arány a balesetektől számított harminc nap után a progeszteronnal kezelt csoportnál 13 százalékos, míg a másiknál 30 százalékos volt. Ez a tény arra enged következtetni, hogy a progeszteron 57 százalékkal csökkenti az elhalálozás kockázatát agysérülés esetén.
A mellékhatások nem tértek el jelentősen a placebót kapott pácienseknél megfigyeltektől, ám súlyos mellékhatások egyik csoportban sem fordultak elő.
A balesetet legalább 30 nappal túlélő páciensek 92 százalékának állapotát később is vizsgálták, és kitűnt, hogy az enyhe agysérülésben szenvedők állapotán számottevően javított a progeszteron, míg a súlyos esetekben a hormon sajnos nem gyakorolt hatást.
A kutatók kilátásba helyezték, hogy az egy év elteltével végzendő újabb vizsgálat ereményeiről is beszámolnak a későbbiekben - írták az Annals of Emergency Medicine (A sürgősségi gyógyászat évkönyve) című kiadványban. Mindazonáltal az eddigi eredményeket bíztatónak minősítették, de hangsúlyozták a további kutatás szükségességét.