2006. szeptember. 27. 16:57 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 27. 16:57 Tech

Hormonnal barnít egy új amerikai eljárás

Egy hormontartalmú új "bőrfesték" a sejtek természetes festékanyag képzését serkentve napozás nélkül is tartós lebarnulást okoz, s ezzel az UV sugárzás ellen is védi a szervezetet.

Az amerikai bőrgyógyászok által kidolgozott, forskolin nevű növénykivonat a festék szemcséket termelő melanocita sejteket stimulálja. A készítményt egereken már sikeresen ki is próbálták.

A lebarnulási képességet egy "melanocita stimuláló" hormon szabályozza, amely a melanociták külsején található receptorhoz (MC1R) kötődik: ez utóbbi hiányzik a vörös hajú, fehér bőrű emberek szervezetéből, emiatt nem tudnak lebarnulni, és könnyebben kapnak bőrrákot.

John D'Orazio, a Kentucky egyetem munkatársa MC1R-hiányos, szőrtelenített egerekkel kísérletezett. Négy hetes forskolin kezelés hatására melanin festékszemcsék jelentek meg az egerek bőrében, és ezért az UV sugárzás kevésbé károsította őket. A kilenc kezeletlen egéren 11 tumor fejlődött, míg a kilenc kezelt egéren csak 6.

A kutatók nem végeztek még klinikai kísérleteket, de szerintük minden esély megvan arra, hogy a módszer emberekben is hatásos legyen.

A forskolin serkenti a melanin termelést, ezért a világos bőrű embereket is lebarníthatja, nekik is adva némi védettséget a napsugárzással szemben. A barnító krémekhez képest pedig a tartós barnulás nagy előnye, hogy nem mosódik le - olvasható a The New Scientist című angol tudományos folyóirat online kiadásában.