Amerikai asztrofizikusok kimutatták a sötét anyag létét
Amerikai asztrofizikusoknak sikerült először kimutatniuk az eddig rejtélyes sötét anyagot, amely a világegyetem jelentős részét képzi.
A Hubble űrtávcső és a Chandra röntgentartományban mérő űrteleszkóp, valamint földi telepítésű óriásteleszkópok felvételei alapján egy százmillió éve történt galaxishalmaz-ütközés alapján mutatták ki, hogy a sötét anyag elkülönül a látható anyagtól, vagyis első alkalommal vált láthatóvá gázok és forró plazma formájában a sötét anyag, amely eddig csak elméletben létezett.
A kozmikus karambol, amelynek során egy óriás galaxishalmaz ütközött egy kisebb csillaghalmazzal, egyébként az eddig ismert leghevesebb volt azóta, hogy 15 milliárd éve bekövetkezett az ősrobbanás, amelynek nyomán kialakult a – legalábbis általunk ismert – világegyetem.
A sötét anyag teóriáját még a hatvanas években állították fel a tudósok. Figyelmesek lettek ugyanis arra, hogy a galaxisok - így a mi csillaghalmazunk, azaz a Tejút is - gyorsabban örvénylenek maguk körül, mint azt ismert tömegük lehetővé tenné. Ebből következtettek arra, hogy valami titokzatos gravitációs erő gyorsítja fel a csillaghalmazok mozgását, s ezt nevezték el sötét anyagnak, amelynek most a nyomára bukkantak.