A gyógyszerkísérlet áldozata elveszítheti kéz- és lábujjait
Valószinüleg elveszíti kéz-és lábujjait az a húszéves fiatalember, aki egyik résztvevője volt a TGN 1412 munkanevű, sclerosis multiplex, reumatikus gyulladások, illetve leukémia mellékhatásainak kezelésére szánt, még fejlesztés alatt álló készítménnyel folytatott, katasztrofális végű gyógyszerkísérletnek – derült ki abból a nyilatkozatból, amelyet a szerencsétlen fiú a The News of the World című brit bulvárlapnak adott.
A kísérletet az amerikai Parexel International nevű, gyógyszerpróbákra szakosodott cég szervezte a németországi Würzburgban működő TeGenero gyógyszergyár megbízásából március közepén. A kísérletben résztvevő hat személy már az első adag beadása után borzalmas fájdalmakról panaszkodott, nem sokkal később légzési problémákkal, hányással, eszméletvesztéssel, majd több szervük leállásával kerültek az intenzív osztályra.
A tesztet azonnal beszüntették, a legszerencsétlenebbül járt kísérleti alanynak azonban valószínűleg maradandó testi károsodással kell számolnia. A 20 esztendős Ryan Wilson három héten át feküdt kómában a londoni St. Marks,s kórház intenzív osztályán, leállt a veséje, a szíve és a mája. Amikor végre eszméletre tért, arra kellett rádöbbennie, hogy lábain és kezein az ujjak üszkösek, feketék. Félő, hogy ez a helyzet sokat már nem fog változni, és lehet, hogy amputálni kell őket. Wilsonnak az orvosok szerint még legalább hat hónapot kórházban kell töltenie.
A kutatók meglehetősen tanácstalanok a végzetes kimenetelű kísérlet okait illetően. A szakértők kezdetben arra gyanakodtak, hogy a problémát valamilyen szennyeződés okozhatta, a vizsgálatok során azonban sem a brit hatóságok, sem a szakemberek nem találtak semmiféle szennyező anyagot a TGN 1412 nevű kísérleti vegyületben, és a tesz végrehajtása során sem bukkantak szabálytalanságra.
További vizsgálódások után most arra a véleményre hajlanak, hogy maga a komplex, és viszonylag új biológiai hatóanyag – a monoklonális antitest – okozta a nem várt reakciót.