2006. március. 13. 18:14 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. március. 13. 18:19 Tech

Trendek a huszadik CeBIT-en

A világ legnagyobb IT-szakkiállítása szerdáig várja a látogatókat Hannoverben. A fő témák közül az új generációs televíziók és adathordozók kapták a legnagyobb hangsúlyt. A számítógépgyártók a jövő digitális otthonaiba nyújtottak betekintést. A hvg.hu a legfontosabb trendeket vette górcső alá.

Látogató a CeBIT-en. Egy a 474 ezerből
© CeBIT
Az 1986 óta megrendezésre kerülő kiállításon idén összesen 6262 kiállító, több mint 310 ezer négyzetméternyi területen várta a szakmabéli érdeklődőket, akik közel 475 ezren jelentek meg a 2000-es világkiállításnak helyt adó területen. Érdekesség, hogy a legtöbb kiállító cég, szám szerint 711 Tajvanból érkezett, a képzeletbeli dobogó második fokán Kína áll 412 vállalattal, őket 229 dél-koreai cég követi. Az Egyesült Államok „csupán” a negyedik legtöbb kiállítót felvonultató ország lett 198 vállalattal. Hazánkat 16 cég képviseli a CeBIT-en.

A standokon a legnagyobb érdeklődést az új generációs LCD televíziók és a jelenlegi DVD-k kapacitásának tízszeresét ígérő Blu-Ray és HD-DVD írók könyvelhették el. A számítógépgyártók új, bővített képességű komputereket, és a többmagos processzorokat méltatták a szakmai közönségnek.

„Egy új, hatékonyabb energiafelhasználású mikroachitektúra és a több magos processzorok kombinációja azon törekvésünkkel párosulva, hogy nagyobb fokú biztonságot, virtualizációt és kezelhetőséget nyújtsunk, valamint technológiai, egészségügyi és informatikai cégek tízezreivel dolgozzunk együtt, egyedülálló lehetőséget kínál az iparágnak arra, hogy újradefiniáljuk: mit nyújthatnak nekünk a számítógépek” – mondta el Christian Morales, az Intel Európai, Közel- Keleti és Afrikai régiójának ügyvezető igazgatója. „Törekvéseinket leginkább ahhoz tudnám hasonlítani, mintha alapul vennénk a BMW Forma 1-es autóját, hozzáadnánk két motort, több tulajdonságot, és drasztikusan megnövelnék az autóval futható kilométerek számát.”

A szuper PC-kben minden eddiginél gyorsabb hálózati és drótnélküli technológiák teszik lehetővé a hatékony villámgyors kommunikációt, így a nagy felbontású filmek és tévéműsorok vételét. Az alábbiakban sorra vesszük a CeBIT-en bemutatott új technológiákat, s megvizsgáljuk, ezek közül melyek lesznek forradalmi hatásúak, s melyek kerülnek a „futottak még” kategóriába.

Blu-Ray és HD-DVD (Oldaltörés)

Blu-Ray és HD-DVD
A digitális lemezek utódainak legfeltűnőbb újítása az óriási, megnövekedett tárolókapactiás. A kezdetben 40-50 gigabájtos korongok 2008-ra akár 200 gigányi adat rögzítését is lehetővé teszik majd. Az új technológia használatával korábban soha nem látott minőségben kerülhetnek majd forgalomba a legújabb hollywoodi szuperfilmek, tűéles képpel és a jelenlegi térhatású hangokat megszégyenítő hangminőséggel. A Blu-Ray és a HD-DVD óriási lehetőséget jelent a játékszoftver-gyártók és az interaktív számítógépes programok fejlesztői számára is.

A CeBIT szakmai közönsége egyhangúlag óvja azonban a felhasználókat az első szériás Blu-Rayt, illetve HD-DVD-t használó készülékektől, a két szabvány közti – eleddig – rendezetlen konfliktus miatt. A két változat közül az előbbit többek között olyan cégek támogatják, mint a Sony, a Dell, a HP, az LG, a Panasonicot gyártó Matsushita, a Philips, a Samsung és a Sharp, míg utóbbit a Microsoft, a Toshiba, a NEC Corp. és a Sanyo Electric tűzte zászlajára.

További problémákat okoz a másolásvédelmi eljárások esetében a szabványosítás megfelelő jogi hátterének a hiánya, ugyanis egyelőre nem léteznek megfelelő törvények a nagy felbontású filmekre és tévéműsorokra. Az elemzők szerint az új generációs DVD-eszközök 2007-re érnek el egy olyan szintet, amely már megfizethető az átlagfogyasztók számára. Az ennél jóval drágább első szériás készülékek azonban már idén áprilisban megjelenhetnek a boltok polcain.

Számítógép a nappaliba (Oldaltörés)

A 2000-es hannoveri világkiállítás területe szolgált
az idei CeBIT helyszínéül
© CeBIT
Számítógép a nappaliba
A „mindent egybe” alapelvet követő szupergépek kiválthatják a televíziókat, a hifitornyot, a videómagnókat és DVD lejátszókat, mindezt természetesen internet hozzáféréssel kombinálva. A központi gép szerverként is funkcionál, amelyről a drót nélküli hálózatra csatlakozó eszközök – számítógépek, médialejátszók – filmeket és zenéket tölthetnek le. Az egyszerű felhasználást távirányító segíti elő. A korábban említett szabványosítási és szerzői jogi problémák azonban a digitális otthonok központi egységeiként szolgáló számítógépek elterjedését is hátrálhathatják még egy ideig. A szakértők szerint ennek ellenére az áttörés még az idén fog megtörténni, leginkább azt követően, hogy az Intel sokmilliós kampánnyal támogatja majd meg saját Viiv nevű platformját.

Kétmagos processzorok
A kiállításon szinte az összes nagyobb gyártó bemutatja majd saját, az Intel Centrino Duo processzorával szerelt gépét. Az óriáscég korábban már bemutatta a notebookokba tervezett Merom, az asztali gépekbe szánt Conroe és a szervergépekbe kerülő Woodcrest kétmagos processzorokat, míg a konkurens AMD valamivel lemaradva rövidesen előáll saját megoldásaival. A kétmagos központi egységek megjelenéséből leginkább a mobil gépek tulajdonosai profitálnak majd, ugyanis így a notebookok rövidesen utolérhetik az asztali számítógépek teljesítményét. Az UMTS technológiával, illetve a Voice-over-IP hangátviteli megoldással ellátott laptopok akár mobil kommunikációs központként is funkcionálhatnak a CeBIT-en felszólaló cégvezetők szerint. Ezektől a mobilkészülékek árának meredek zuhanását várják a jövőben.

Grafikus kártyák
Az új generációs videókártyák piacán két trend érvényesül majd. Egyrészt a felső kategóriás kártyák, mint például az ATI Crossifre, vagy az NVidia SLI a játékprogramok szerelmeseinek kínál majd tökéletes 3D-s megoldást az 1000 eurós lélektani határ alatt, míg az olcsóbb, belépő szintű kártyákon megjelenik majd a HD-videó dekódolási lehetőség, és egyéb olyan megoldások, amelyek jelenleg csupán a legdrágább eszközök sajátjai. A fejlődő teljesítmény legnagyobb előnye többek között, hogy a legmodernebb grafikus kártyák számítókapacitása már önmagában akkora, hogy tehermentesíteni tudják a processzort a bonyolult grafikai műveletek során, így akár gyengébb gépeken is lehetővé válik a HD-videók lejátszása.

ADSL2+ és VWLAN (Oldaltörés)

ADSL2+ és VWLAN
Az internetezők nagy örömére bemutatták az ADSL2+, illetve a VDSL szabványokat, amelyek jelentősen megnövelhetik az otthoni, illetve a céges internethozzáférések sávszélességét. Előbbi akár 16 Mbit/szekundumos letöltési sebességet tesz lehetővé, s nincs messze a 25 Mbit-es határ sem. A VDSL ennél is tovább megy, ugyanis akár az 50 Mbit/szekundum sem elképzelhetetlen használatával. Ez azt jelenti, hogy akár egy csupa nagyfelhasználóból álló család is folyamatosan töltheti le a szélessávú tartalmakat jelentősebb lassulás nélkül.

A drótnélküli alkalmazások terén bemutatott új, 802.11n szabvány is a HD-tartalmak felhasználását helyezte előtérbe, 300, illetve 600 Mbit/szekundumos sebességével. A WLAN-nal szerelt gépek tehát sebesség terén rövidesen megelőzhetik a kábeles hálózati kártyákat. A 802.11-n-re azonban még 2007-ig várnia kell a felhasználóknak. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a különböző gyártók 11n-kompatibilis eszközei között szabványosítási problémák léphetnek fel. Ez azonban jelenleg még a közeli jövő zenéje.

Természetesen az idei CeBIT-en az IP-alapú hangátvitel (VoIP) volt az egyik központi téma. A szolgáltatók és gyártók megoldásaik és termékeik egyre csökkenő áraival szeretnék növelni felhasználói táborukat, s most jelent meg a szabvány rajongóit legújabban lázbahozó megoldás, a WLAN-alapú hangátvitel, vagyis a mobilizált VoIP. A Netgear Wi-Fi telefonjával ez már lehetséges, s egyre több internet-, és telefonszolgáltató ajánl majd efféle készülékeket csomagjai részeként; ezek az év vége felé várhatóak. A nagy mobilgyártók közül elsőként a Nokia mutatja majd be WLAN-képes telefonját a CeBIT-en.