Sci-fi-be illő ötleteket használnának a Föld felmelegedése ellen
A globális felmelegedésnek talán fantasztikus regényekbe illő műszaki megoldásokkal is gátat lehetne vetni, de ez bizonyosan nem lenne olcsóbb a hagyományos intézkedéseknél, s már a műszaki megoldások felvetése is visszaveti a károsanyag-kibocsátás visszaszorítására irányuló politikai akaratot.
A klímaváltozás megállításához gyakorlatilag két évtizeden belül nullára kell visszafogni a káros anyagok kibocsátását, s ezzel kapcsolatban a brit BBC egyik műsorában a globális klímaváltozás műszaki megoldására tett javaslatokat járta körül.
Akad, aki úgy véli: globális problémára globális megoldás kell, az egész Földet kell újratervezni, s a – még nem létező – szakterületnek már nevet is adtak (geoengineering) és már ellenzői is szép számmal vannak. Jogi és etikai problémákat vet fel ugyanis, hogy kinek áll jogában megváltoztatni az egész földgolyót.
A Föld felmelegedését csökkentő napernyő ötletét a Lawrence Livermore National Laboratory két fizikusa vetette fel. Számításaik szerint a világűrben elhelyezett 55 ezer tükörrel megoldható lenne Föld túlmelegedésének problémája, de ehhez a tükröknek egyenként 100 négyzetkilométeres felületűnek kellene lenni, s előállításuk, űrbe juttatásuk elképzelhetetlenül sokba kerülne. Ken Caldeira maga próbálta cáfolni a napernyő-elméletet, de a számítógépes szimuláció azt mutatta ki, hogy a globális napernyő – a költségektől eltekintve – megoldás lehetne.
Akad azonban más fantasztikus ötlet is. Egyes tudósok szerint legegyszerűbben úgy lehetne csökkenteni a napsugárzást, ha a Naptól távolabbi pályára állítanák a Földet. Caldeira számításai szerint a széndioxid koncentráció kompenzálásához másfél millió kilométerrel távolabbi napkörüli pályára, annak eléréséhez pedig ötezer milliószor millió hidrogénbombának megfelelő energiára lenne szükség.
Ötletként felmerült egyebek között az is, hogy különleges ágyúkkal a légkör felső rétegeibe juttassanak fényvisszaverő anyagokat, hogy az űrbe fújják ki a széndioxidot, hogy rakétahajtóművekkel ritkítsák az ózonréteget, és például hogy űrnapernyő helyett olyan naperőműveket hozzanak létre, amelyek a napenergiát az űrben összegyűjtik és hazasugározzák.
Caldeira azonban arra hívta fel a figyelmet: az esetleges műszaki megoldás felvetése önmagában is gátolja az emisszó visszafogására, az engergiaellátó hálózat átépítésére irányuló politikai akaratot, s ezért a kutató még a potenciális műszaki megoldások nyilvános vitáitól is óva int.