A globális felmelegedés rettenetes hideget hozhat Európára
A Golf-áramlat az utóbbi években jelentősen meggyengült, s egyre kevesebb meleg tengervizet képes szállítani a Brit-szigetek és Észak-Európa körzetébe, aminek Európa drasztikus lehűlése lehet a vége. Paradox módon mindezért a globális felmelegedés a felelős.
Jéghegy az atlanti naplementében. Borús kilátások © AP |
Miért lassul a Golf-áramlat? |
A Golf-áramlat egy hatalmas óceáni szállítópálya, amely az egyenlítői meleget viszi tovább az úgynevezett atlanti körön. A meleg felszíni víz lassan lehűl, amint észak felé mozog. Északon pedig már olyannyira lehűl, hogy alábukik a mélységekbe, ahol visszatér a déli trópusokra. Itt újra felmelegedve a víztömeg aztán ismét északnak veszi az útját. Ahol lehűlve és lesüllyedve tovább hajtja a folyamatot. A globális felmelegedés elgyengíti ezt a cirkulációt mert megnöveli az olvadékvíz mennyiségét Grönlandnál és az arktikus jégsapkánál, különösen ott, ahol a nagy orosz folyók belefutnak az észak-atlanti vizekbe. Ez a tengervíz felhígulásához, azaz a sókoncentráció csökkenéséhez vezet, ami megnehezíti, hogy a hidegvíz alábukjon, s hajtsa az áramlatot. |
Ez a hálózat adhat választ azokra a sürgető kérdésekre, hogy az áramlat elgyengülése vajon csak rövidtávú jelenség, vagy egy hosszabb távon kiteljesedő, de sokkal pusztítóbb lassulási folyamat része. „Ha az áramlat ilyen gyenge marad, akkor egy évtizeden belül Britanniában az átlagos évi középhőmérséklet egy Celsius fokos csökkenésére lehet számítani. Ha pedig a jelenlegi változások folytatódnak, akkor a modellek szerint húsz év alatt 4-6 fokos lehűlésre kell számítani a Brit-szigeteken és Észak-Nyugat-Európában” – jelentette ki Harry Bryden, a s outhamptoni brit Nemzeti Oceanográfiai Központ szakértője, a kutatások vezetője. Az egyetlen remény, hogy a modellkísérletek szerint az áramlat már máskor is biztosan lelassult a távoli múltban, s a teljes lelassuláshoz vezető folyamat extrém módon lassú, s vissza is fordulhat.
Addig azonban egyre hidegebb telekre kell számítani, ami azonban nem jelenti, hogy az általános felmelegedés jelentősen lefékeződne, s Európa egészét megmentené az átlaghőmérséklet emelkedésétől. Ráadásul a klímamodellekben rengeteg a bizonytalanság. A brit tudósok bevallották, hogy nem tudják pontosan minden víztömeg eredetét, ami a Golf-áramlattal az európai partokhoz érkezik, vagy amelyek szerepet játszanak a grönlandi gleccserek olvadásában.