2006. március. 03. 14:01 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 03. 14:11 Tech

Nem valószínű a madárinfluenza járvány kitörése

Adolpho Garica-Sastre amerikai járványszakértő a madárinfluenza terjedése ellenére sem tartja valószínűnek az 1918 évihez hasonló pusztító járvány kitörését.

Valószínűtlen egy közeli járvány.
Nincs elég oltóanyag-gyártó
kapacitás
© sxc.hu
Akkor világszerte mintegy 20-50 millió halálos áldozatot követelt az úgynevezett spanyol influenza. Garcia-Sastre az 1918-as járványt előidéző H1N1-es vírust befagyasztott szövetből laboratóriumban életre keltette és megvizsgálta.

„Még ha a H5N1-es vírus emberre is veszélyes vírussá alakulna át, az új gyógyszereknek köszönhetően akkor sem valószínű, hogy az 1918 évihez hasonló katasztrófát okoz" – jelentette ki a virológus a németországi Braunschweigben megrendezett konferenciát követően a DPA hírügynökségnek.

„Azt senki sem tudja megmondani, hogy egyáltalában kitör-e pandémia és ha igen, mikor tör ki" – hangsúlyozta. Felépítésük hasonlósága ellenére ugyanis különbözőek a vírus egyes típusai. Összesen 16 H és 9 N altípus létezik, amelyek kombinációkban léphetnek fel. Ha azonban a vírus mégis mutálna és emberről emberre átvihetővé válna, akkor is az a helyzet, hogy napjainkban az egészségügy jobban felfegyverzett, mint 1918-ban volt. Nagy a valószínűsége, hogy mindenekelőtt antibiotikumok és vírusellenes gyógyszerek, mint a Tamiflu, megakadályoznák a múlt század elején pusztítóhoz hasonló, végzetes következményekkel járó járvány kialakulását" – hangsúlyozta a szakértő.

Elmondta, hogy az antibiotikumok ugyan nem hatásosak vírusok ellen, de komoly helyzetben mégis sok emberéletet menthetnek meg. Sok influenzától legyengült ember halálát ugyanis másodlagos fertőzések okozták 1918-ban, mint például a bakteriális tüdőgyulladás. A virológus ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy nincs elegendő kapacitás oltóanyagok előállításához.

Feltételezhető, hogy a múltban is számos különböző típusú vírus terjedt át madárról emberre, így a spanyol influenza vírus is. A H5N1 azért annyira feltűnő, mert nagy erővel támad madarakra és gyorsan terjed közöttük. Azt azonban nem lehet tudni, hogy egy esetleg kialakuló, mutált H5N1-es vírus ugyanilyen agresszívan lépne-e fel az emberekkel szemben is - szögezte le Garcia-Sastre.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.