2006. február. 14. 11:50 MTI Utolsó frissítés: 2006. február. 14. 11:53 Tech

Hatástalan a zsírszegény étrend?

A zsírszegény étrendnek vajmi kevés a haszna – erre a megdöbbentő eredményre jutottak amerikai kutatók, akik az effajta diéták hatékonyságát vizsgálták szív- és érrendszeri, valamint daganatos megbetegedések szempontjából.

A valaha volt legnagyobb e témában megtartott vizsgálatban negyvenkilencezer 50 és 79 év közötti asszony vett részt, akik nyolc éven keresztül vettek részt rendszeresen orvosi vizsgálaton. A központi költségvetésből finanszírozott kutatás 415 millió dollárba, azaz csaknem 88 milliárd forintba került.

Mint kiderült, a zsírszegény diétát preferáló hölgyek csoportjában semmivel sem volt alacsonyabb a mellrák, a vastagbéldaganatok, szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint az agyi érkatasztrófák előfordulási aránya, mint azon nők körében, akik nem vetették meg a zsíros étkeket. Ráadásul a két csoport között nem volt számottevő súlybeli eltérés sem.

Dr. Jules Hirsch, a New York-i Rockefeller Intézet kutatója, aki egész tudományos pályafutása során az étrendnek a szervezetre gyakorolt hatását vizsgálja, szenzációsnak nevezte a felfedezést. Vélekedése szerint épp ideje véget vetni annak az öntelt gyakorlatnak, amely az egészségjobbítás ürügyén központilag írná elő az embereknek a helyes étrendet.

A kutatási eredmények azonban nem győztek meg mindenkit. Akadnak olyan szakértők, akik kevésnek tartják a nyolc évet a zsírszegény diéta előnyeinek kimutatására. Mások viszont úgy vélik, hogy nem zsírszegény, hanem úgynevezett mediterrán diétára van szükség, amely kevés állati eredetű zsiradékot tartalmaz, viszont telítetetlen növényi olajokban bővelkedik.