2005. december. 03. 18:36 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 03. 18:21 Tech

Online csillagvizsgálat és amatőr űrkutatás Magyarországon is

A bolygók közötti internetes űrkutatást teszi lehetővé az számítógépes program, amelyet szombaton mutattak be Budapesten: a "Hands-on Universe" programot középiskolásoknak fejlesztette ki egy amerikai egyetem.

"Az egészben talán az a legjobb, hogy ezzel a lehetőséggel egy kíváncsi diákból akár felfedező is lehet" - fogalmazta meg a lényeget a kaliforniai Berkeley Egyetem 1992-ben tökéletesített "Hands-on Universe"-projektjéről Hargitai Henrik, az Eötvös Lóránd Tudomány Egyetem (ELTE) kutatója.

Az oktató arról is beszélt, hogy szerinte a már eddig 16 ország több mint 1500 diákjához eljutott program most Magyarországon arra adhat esélyt, hogy jelképes összegért - egy iskolának mindössze 28 dollárt (alig 6000 forintot) kell fizetnie egy speciális szoftverért - akár Magyarországon is fellendülhet az amatőr űrkutatás. 

Hargitai Henrik bolygókutató elmondta: reménykednek abban, hogy az amerikai nemzeti oktatási programban is jegyzett - nemzetközileg elismert - módszert előbb-utóbb beépíthetik a hazai Nemzeti Alap Tantervbe is.

A "Hands-on Universe"-programot a Berkeley Egyetem professzora, Rich Lohmann mutatta be szombaton, az ELTE Kozmikus Anyagokat Vizsgáló Űrkutató Csoportjával közösen szervezett kurzuson. Eddig csak a kiváltságos tudósok kutathatták a bolygókat a világháló segítségével egy távoli távcsőt elektronikus úton vezérelve.

A "Hands-on Universe" speciális számítógépes rendszerével mostantól magyar középiskolások előtt is nyitott a lehetőség arra, hogy egy szobából navigálják a világ bármelyik pontján lévő égkémlelőt - mondta az amerikai kutató.

Rich Lohmann előadásában kiemelte: az általuk kínált - többek között Kínában, Svédországban, Szenegálban, Japánban és Marokkóban is használt - program nemcsak valódi kutatási lehetőséget jelent, de miközben fejleszti a diákok geometriai érzékét, kritikai gondolkodását vagy éppen elősegíti problémamegoldó készségét, tudományra fogékony közösséget is kinevel. 

A kurzuson megjelentek között néhány lelkes űr-barát, a Magyar Csillagászati Egyesület képviselői az MTI-nek elmondták, hogy a "Hands-on Universe"-programról Magyarországon az érdeklődők a közeljövőben egyelőre szakmai fórumokból tájékozódhatnak. Az MTI kérdésére, hogy mit jelent nekik a csillag- és űr vizsgálat, azt mondták: "olyan ez mint egy extrém sport (...), és mellesleg a többi égitest tanulmányozása közben megerősödik bennünk a tudat: milyen különleges bolygó is a mi Földünk".

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?