2005. október. 10. 13:32 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 10. 13:51 Tech

Amerikai és izraeli tudós kapta a közgazdasági Nobel-díjat

Thomas Schelling amerikai és Robert Aumann izraeli tudós nyerte el az idei közgazdasági Nobel-díjat - jelentette be hétfőn Stockholmban a svéd királyi tudományos akadémia.

A kereskedelmi és üzleti konfliktusok elkerülését segítő játékelméleti kutatásaikért tüntették ki őket. Elemzéseiket a nemzetközi biztonságpolitikában, a leszerelést érintő kérdésekben is felhasználták, csakúgy mint a gazdaságot érintően, a piaci áralakulások elemzésekor, a gazdasági és a politikai tárgyalások vitelének meghatározásakor - értékelte a svéd tudományos akadémia.

A többség amerikai
A korábbi Nobel-díj kitüntetettjei között túlnyomó többségben voltak az USA-ban tevékenykedő kutatók: az eddigi 55  díjazott több mint fele az Egyesült Államokban dolgozott. Tavaly a norvég Finn Kydland  és az amerikai Edward C. Prescott részesült az elismerésben a hatékony gazdaság-és pénzpolitikai tárgykörében folytatott kutatásaikért. Nő még sohasem került a gazdasági Nobel-díj elismertjei közé.
Thomas Schelling 1921-ben született és a Maryland egyetem politikai tanszékén a külügyek, a nemzetbiztonsági kérdések professzora. Legismertebb műve az 1960-ban megjelent The Strategy of Conflict ( A konfliktus stratégiája), amely a tárgyalási és viselkedési stratégia-tárgykörében az egyik alapműnek számít. Robert Aumann 1930-ban született és azon matematikusok egyike, akik a játékelmélettel idéztek elő változást az elmúlt negyven év közgazdasági gondolkodásában.

Az idén a közgazdasági Nobel-díjjal kitüntetettek 10 millió svéd koronához, vagyis 1,07 millió euróhoz jutnak.

A közgazdasági Nobel-díjat csak 1969 óta ítélik oda. Végrendeletében Alfred Nobel a fizika, a kémia, az orvostudomány, az irodalom terén maradandót alkotók, illetve a békéért tevékenykedők elismerését tartotta érdemesnek. A közgazdászok érdekében 1968-ban lépett fel a svéd központi bank, amely 300 éves fennállása alkalmából hívta életre a közgazdasági Nobel-díjat. A svéd Tudományos Akadémia bírálóbizottsága dönt a közgazdasági díjazott személyéről, akárcsak a fizikai, vagy a kémiai Nobel-díj esetében.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.