2005. május. 25. 20:03 BBC Utolsó frissítés: 2005. május. 25. 20:09 Tech

Jégbe fagyott ősállapot

Folytatják az antarktiszi Vosztok-tó fúrását orosz tudósok, hogy megtudják mit rejt a többmillió éve fagyott vizek mélye.

A Vosztok-tó vizei a kutatók feltételezései szerint számos eddig ismeretlen fajt rejthetnek, a több millió éves fagyott jégtömeg ugyanis teljesen el van szigetelve a külvilágtól. Mindezt azután közölték, hogy előzőleg tudósok a tó mélyére fúrtak, ám kevéssel a jég-víz választó előtt megálltak.

Több szakértő úgy véli, ha tovább fúrnak a mélybe, esetleg beszennyezhetik az eddig érintetlen rétegeket. Ennek ellenére orosz kutatók folytatják a mélyfúrásokat – közölte Valerij Lukin, a küszöbön álló Orosz Antarktisz Expedíció vezetője.

„Tavaly csak januárban kaptuk meg a fúráshoz szükséges engedélyeket, amikor a szezon már a végéhez közeledett (lévén a déli féltekéről van szó). Ellenben idén alaposan felújítottuk a fúróállomást és ellenőriztük a működését. Jelenleg miden kész az újabb fúrások elvégzésére” – tájékoztat a fejleményekről Lukin.

„Terveink szerint a 2005-2006-os szezonban folytatjuk a kísérletet és az expedíció részeként újabb 50 méterrel hatolunk majd mélyebbre” - közölte a kutató.

A munkálatok bázisát a jelenlegi 100 méteres furat képezi. A kutatások a tó közepén egy sziget felfedezéséhez vezettek - mondta el a BBC-nek Lukin. A végső cél azonban a jégpáncél alatti vizek elérése, melyre a 2007-2008-as szezonban lehet esély.

„A tó fúrásában rejlő legizgalmasabb lehetőség, hogy először nyílik lehetőségünk a tudományos világban olyan körülmények tanulmányozására, melyek nem kerültek kapcsolatba a jelenlegi atmoszférával, és több millió évvel ezelőtti állapotokat konzerváltak” – ragadja meg a lényeget az orosz expedíció vezetője.

A jég mélyfúrását azután függesztették fel a kilencvenes évek végén, elérték a 3623 méteres mélységet. Ezzel 130 méteres közelségbe került a jég alatti vízréteg. A kutatók aggályaira reagálva Lukin kifejtette, hogy orosz tudósok olyan fúrási technológiát fejlesztettek, mely meggátolja a modern mikrobák mélybe hatolását és az eredeti természeti állapotok megzavarását.

Számos tudós azonban attól fél, ha további ötven méterrel mélyítik, a furatot az megfertőzheti a tavat, mert a jég alatti víz és a fúró közti távolság 100 méter alá csökken.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.