2005. május. 20. 09:21 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. május. 20. 09:45 Tech

100 gigabájtos DVD-lemezt mutattak be

A japán TDK elektronikai konszern egy új technológiának köszönhetően megduplázta az eddigi legtöbb adatot befogadni képes Blu-ray DVD-lemez kapacitását.

A TDK nemrégiben mutatta be a Durabis névre hallgató bevonatot, amely jócskán megnöveli a Blu-ray DVD-k élettartamát. Emellett a digitális adattárolók piacát vezető cég beszámolt egy sor új fejlesztésről, amelyek gyorsabbá teszik a kék lézert használó lemezeket és jócskán megnövelik adattárolási képességüket is.

A szabványt kifejlesztő Blu-ray Disc Association alapító tagjaként a TDK-nak kulcsfontosságú szerepe volt az új típusú lemezek kidolgozásában. A normál DVD méretével megegyező Blu-ray lemez az eddig legnagyobb, 9 gigabájtos kapacitás helyett 25 gigabájt adatot képes tárolni. A karcolásoknak és szennyeződéseknek ellenálló Durabis technológia segítségével azonban most a cégnek sikerült dupla-, illetve négyrétegű lemezeket is előállítani, ez pedig 50, illetve 100 gigabájtos lemezek gyártását teszi lehetővé.

Emellett kidolgoztak egy új bevonatot, amelynek segítségével 216 Mbps adatátviteli sebességet lehet elérni a kék lézerfény segítségével. Ez hatszorosa az eddigi értéknek. Így lehetővé vált, hogy mindössze egyetlen Blu-ray lemezre a lehető legnagyobb felbontással, a legmodernebb hangszabványokhoz igazodva rögzítsenek akár egy teljes estés mozifilmet is. Az új adathordozókat még az idén piacra dobják az Egyesült Államokban.
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.