2005. május. 10. 12:52 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. május. 10. 13:54 Tech

Viggen vadászrepülőt kap a szolnoki Repüléstörténeti Múzeum

Szerdán lesz annak a Saab JA37 Viggen vadászrepülőnek az ünnepélyes átadása, melyet a svéd légierő linköpingi múzeuma adományozott a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szolnoki Repüléstechnikai Szakgyűjteményének. A gép hétfőn landolt Szolnokon.

Saab JA37 Viggen
© Hadtörténeti Intézet és Múzeum
Magyarországi múzeumokban már két Saab katonai repülő van kiállítva. A szolnoki múzeumnak egy Lansen gépe van, a keceli Pintér Művek pedig egy Drakennel büszkélkedhet. A most érkező Viggennel teljesebbé válik a kép, a Saab és a svéd katonai repülőgépipar elmúlt 50 éve méltóképp képviseltetve lesz Magyarországon.

A Szolnokra érkező gép eddig az észak-svédországi Östersundban az F4 bázison szolgált, korábban pedig a linköpingi katonai repülési tesztbázison működött. Csak mintegy 1500 órát repült, de most kivonják a svéd légierő átszervezése miatt, melyről 2004 decemberében született parlamenti döntés. A megújuló svéd légierő ugyanis kizárólag Gripeneket alkalmaz majd. A Viggen egyik modellje azonban továbbra is szolgálatban marad: az észak-svédországi luleai F21 bázis üzemeltet egy SK37E ECM/oktató gépekből álló századot.

A Viggen fejlesztése során szerzett tapasztalatokat felhasználták a Gripen vadászgépek fejlesztésekor is, melyekből Magyarország is rendelt. A Magyar Légierő első Gripenei a tervek szerint 2006 márciusában érkeznek hazánkba. A Gripen bemutatásra kerül az idei kecskeméti repülőnapon is.

A JA37 Viggen ma is kiemelkedően jó képességű vadászgépnek számít. Az amerikai F-16, a Francia Mirage 2000 és az orosz MiG-29 kortársa. A Viggen vadász-változata a világ legerősebb egymotoros katonai repülőgépe. A fejlesztési munkálatok az 50-es években kezdődtek meg, az első gép (a vadász/bombázó verzió) 1967-ben szállt fel. A Szolnokra érkező vadászgép abba a típusba tartozik, mely 1974-ben készült, és 1979-től szolgált a légierőnél. A szolnoki múzeumnak átadandó példány a Viggen legmodernebb változatát képviseli, melynek nincs párja a hasonló kaliberű és korú vadászgépek között.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.