Sikeresen dokkolt a Szojuz
Sikeresen kikötött közép-európai idő szerint vasárnap hajnalban a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) a TMA-6 jelzésű orosz űrhajó.
© AP |
A Szojuz TMA-6 péntek hajnalban indult útnak a kazahsztáni Bajkonur űrrepülőteréről. Az orosz Szergej Krikaljov és az amerikai John Phillips felváltja az űrállomáson tavaly október 16. óta tartózkodó, ugyancsak orosz-amerikai legénységet, Szalizsan Saripovot és Leroy Chiaót, hogy utána hozzájuk hasonlóan fél évet töltsön a világűrben.
Az Európai Űrügynökség megbízásából velük utazó olasz Roberto Vittori tíz nap múlva, miután elvégezte a rábízott kísérleteket, Saripovval és Chiaóval együtt visszatér a földre.
A 46 éves Krikaljov és az 54 esztendős Phillips az űrállomás 11. legénysége, ők fogadják majd a tervek szerint egy hónap múlva a Discovery amerikai űrrepülőt. Az amerikai űrügynökség (NASA) azt reméli, hogy májusban útnak indíthatja a Discoveryt. Az lesz az amerikai űrsiklók első küldetése azóta, hogy 2003. február 1-jén tragikus véget ért a Columbia űrrepülőgép hazafelé vezető útjának legutolsó szakaszában.
Az űrállomás átmenetileg öt főre bővülő legénységének legismertebb tagja kétségtelenül a Szojuz űrhajó parancsnoka, Szergej Krikaljov, akinek ez már a hatodik útja a világűrben. A veterán kozmonauta 634 napot töltött eddig a világűrben, és összességében több mint 36 napot űrállomáson kívül, a nyílt kozmoszban. Négy hónap múlva, augusztus 16-án világelsővé válik, ami az űrutazással összesen eltöltött idő hosszúságát illeti - túllépi honfitársa, Szergej Avgyejev 748 napos rekordját.