Kiszivárgott, milyen zenét hallgat George W. Bush
Az Egyesült Államok első embere is beszerzett egyet a legdivatosabb digitális zenelejátszók közül. A texasi illetőségű elnök kedvenc számai között természetesen számos country előadó szerepel. Az ifjabb Bush elsősorban edzései közben használja a kis készüléket.
A First iPod tulajdonosa © AP |
Az International Herald Tribune szerint az elnöki iPod tartalmáról Bush személyi asszisztense, Blake Gottesman gondoskodik, de töltött rá fel néhány számot az elnök edzőtársa, s 2004-es kampányának legfőbb médiatervezője, Mark McKinnon is. Utóbbiról többen úgy gondolják, hogy ő hozta nyilvánosságra a dalok listáját is a közelmúltban.
Azóta esztéták tucatjai próbálták analizálni az elnök zenei ízlését, különös tekintettel arra, hogy az iPod merevlemezén olyan előadók dalai is szerepelnek, akik korábban Bush-ellenes nyilatkozatokat tettek, vagy legalábbis nyíltan a demokraták pártján állnak.
„Ez csupán egy egyszerű lista, nincs értelme analizálni” – nyilatkozta McKinnon. „Ha az elnökök kizárólag olyan zenészek számait hallgatnák, akik támogatják az aktuális kabinetet, nem lenne túl változatos a listájuk.”
Ennek ellenére Alexis Petridis, a Guardian újságírója szerint politikai lépés volt a dalok listájának kiszivárogtatása. Annál is inkább, mert a zenék egyetlen kivétellel mind amerikai előadóktól származnak, s Petridis szerint Bush ezúton is szeretné közelebb hozni egymáshoz a 2004-es kampány során kettészakadt országot.
Természetesen az elnök származása is tükröződik a zenéken, ugyanis a 250 számból jónéhány klasszikus country előadók alkotása. Olyan nevek szerepelnek köztük, mint a jelenlegi legnagyobb élő country zenészként számon tartott George Jones, Alan Jackson és Kenny Chesney.
Egyetlen európai előadóként az ír folk-rock énekes Van Morrison Astral Weeks című nótája került fel a First iPodra. További érdekesség a Creedence Clearwater Revival egykori frontembere, a nyíltan John Kerry mellett kampányoló John Fogerty megjelenése. McKinnon szerint nem véletlen, hogy az elnök nem Fogerty a vietnámi háború ellen íródott Fortunate Son című dalt választotta – amely egy szenátor jó módban élő fiáról szól, aki kibújik a bevonulás terhe alól – hanem a baseball által ihletett Centerfield című számot, amelyet gyakran játszottak a Texas Rangers csapatánál amíg a sportklub az ifjabb Bush tulajdonában volt. Az elnök emellett kedveli a blues dallamokat is, mint például a kanadai Blackie and the Rodeo Kings számait, illetve a néhai Stevie Ray Vaughan dalait.
Joe Levy, a Rolling Stone magazin zenei főszerkesztő-helyettese így foglalta össze a lista további tartalmát: „számos kiváló hatvanas és hetvenes évek beli zenész kapott helyet rajta, olyanok, amelyeket a bébi-bumm generáció tagjai hallgatnak. Ők főként rock’n’roll, illetve country előadók. A legérdekesebb az, hogy olyan zenészek is szerepelnek a listán, akik nyíltan az elnök ellen kampányoltak”.