2005. január. 23. 10:17 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 23. 14:54 Tech

Minden negyedik emlősfaj a kihalás szélén

Minden nyolcadik madárfaj, minden negyedik emlősfaj, minden harmadik kétéltű faj eltűnhet az élővilágból.

Borjúfóka
Az élővilág változatossága - a biodiverzitás - annak következtében került veszélybe, hogy az ember eddig ismeretlen ütemben alakítja át a Föld ökorendszerét, és a növény- és állatfajok nem képesek alkalmazkodni a változásokhoz, az erdőterületek csökkenéséhez, a művelt földterület növekedéséhez, az iparosításhoz, a tömeges halászathoz.

Néhány figyelmeztető statisztikai megállapítás azok közül, amelyek a biodiverzitásról hétfőn Párizsban megnyíló nemzetközi konferencia előtt hangoztatnak a résztvevők:

A veszélyeztetett fajok úgynevezett Vörös listája szerint 7266 állatfajt és 8323 növényfajt fenyeget a kihalás veszélye.

Vándor albatrosz
Az ökorendszerek természetes megújulásával járó faj-pusztulás százszorosa, sőt ezerszerese is tapasz-talható az ipari civilizáció elterjedése és az emberi népesség gyors gyarapodása nyomán.
1500 óta 784 akkor ismert állat- és növényfaj tekint-hető kihaltnak, 60 további pedig csak fogságban  talál-ható, szabadon már nem, vagy csak tenyésztett egyedei élnek.

Az olyan kihalt ismert fajok mellett, mint a repülésre képtelen dodó nevű nagy testű galamb, amely azután pusztult ki, hogy az Indiai-óceán térségében 1740-ben letelepedtek az első gyarmatosítók, vagy mint az északi féltekén élő nagy testű pingvin, vagy mint a Galapagosz szigeti elefántteknős, évről évre több ezer faj tűnik el az élővilágból.

Barna ásóbéka
Az ember 1,75 millió fajt azonosított és írt le, a fajok tényleges számát 10 és 30 millió közé teszik.

Minden egyes kihalt trópusi növényfajjal együtt 30 másik vele élő faj tűnik el. Minden kipusztult trópusi fafaj 400 vele élő állat- és növényfajt "visz a sírba".

Ha az éghajlat felmelegedése az úgynevezett közepes modell szerint alakul, a fajok 15-37 százaléka halhat ki  - állapították meg egy modellezési kísérletben, amelyet ezer növény- és állatfajon végeztek a Föld hat különösen változatos élővilágú körzetében. 

A kutatók minden évben több mint 10 ezer eddig ismeretlen fajt fedeznek fel, főleg rovarokat és bogárféléket - az utóbbiak adják a leírt fajoknak csaknem a negyedét.