High-tech eszközök a Sagrada Familia katedrális építésén
Már több mint egy évszázada folyik a munka a világhírű katalán építész, Gaudí befejezetlen mesterművén a barcelona-i Sagrada Familia katedrálison. A munkálatok felgyorsítására és a költségek csökkentésére az informatikát hívták segítségül.
Gaudi tervei alapján 1883-ben kezdték el építeni a Sagrada Familia-t. Az építész 1926-ban bekövetkezett halála óta a rendkívül bonyolult és a világ egyik legmisztikusabb építészeti konstrukciójának tartott kőépítmény a Sagrada Familia Foundation kezelésében áll. A munka folytatásában jelentős szerepet játszik az építész élete utolsó éveiben készített, nagyléptékű makett.
Az oszlopok forma- és megmunkálási tervei ma már számítógépen készülnek © IBM |
Az új technológia érdemi továbblépést jelent Gaudí terveinek megvalósulásában, hiszen a fejlett tervezőszoftver 1989-es bevezetését megelőzően ezeket a feladatokat keserves kézi munkával kellett elvégezni. A PLM szoftver számos lépést kiküszöböl a munkafolyamotokból, így nagyobb hatékonyságot és pontosságot eredményez. A rendszert a spanyol Gedas cég speciálisan szabta testre a Sagrada Familia projekt számára. Ez az első ilyen típusú implementáció, így mértékadó az egyéb, hasonló építészeti projekteken bevethető új technológiák és szabványok számára is.
Az épülő Sagrada Familia katedrális Barcelonában © IBM |
Az IBM és a Dassault Systèmes szoftvere más mostanában hírnevt szerzett projektekben is megjeléent. Ezt használja a világ egyik leginnovatívabb, legünnepeltebb építésze, Frank Gehry is, aki elsősorban egyedi modernista munkáiról ismert. A jellemzően hajlított és csavart acélból készült, domború formákat használó Frank Gehry, Gaudíhoz hasonlóan otthagyta névjegyét Spanyolországban, méghozzá a Bilbaóban nemrég felépült, és azonnal híressé vált Guggenheim múzeum révén.
A CATIA V5 alkalmazására számos példa található Malaysiában, ahol a Dian Kreatif kupolaépítő cég e szoftver segítségével emelt összetett high-tech kupolákat vallási és középületekre. Az említett esetekben a szoftver hat hónapról hat hétre rövidítette le az építési időt és 40 százalékkal emelte a cég árbevételét.