Elektronikus tagdíjbevallás a magánnyugdíjpénztáraknál
A magánnyugdíjpénztárak tagjai január 1-től az interneten keresztül elektronikus formában, minősített elektronikus aláírással és időbélyegzővel ellátva küldhetik be tagdíjbevallásukat. Ez az elektronikus adóbevallás és -számlázás lehetősége után a harmadik fontos állomása az elektronikus ügyintézésnek.
Ezt mondja a törvény |
A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény új rendelkezései lehetővé teszik, hogy a bevalló bevallását 2005. január 1-től kezdve elektronikus formában, minősített elektronikus aláírással és időbélyegzővel ellátva juttassa el a magánnyugdíjpénztáraknak. Ezzel párhuzamosan, a pénztárak 2004. november 15-ig kötelesek kialakítani az elektronikus bevallás fogadásának, feldolgozásának és nyilvántartásának feltételeit. A Törvény rendelkezései alapján a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) egyetértésével meghatározta az elektronikus aláírással ellátott bevallások összeállításának, fogadásának, feldolgozásának és nyilvántartásának követelményeit (továbbiakban: Követelmények), valamint 2004. november 1-ig rendelkezésre bocsátotta az elektronikus aláírással ellátott bevallások elkészítésére és fogadására alkalmas szoftvereket. |
A változás főleg azoknál a bevallóknál eredményez nagy mértékű idő- és költségcsökkenést, amelyek sajátjukon kívül mások bevallásai után is kötelezettséget vállalnak. Egy könyvelőcég, amelynek ügyfelei összesen 20 magánnyugdíjpénztárhoz vannak bejelentkezve, havonta 20 tagdíjbevallást küld be floppyn vagy papíron az egyes pénztárakhoz. Ha a tagdíjbevalláskor jelentkező anyagköltségeket – papír-, boríték-, bélyeg-, ajánlott feladás-, floppy ára, nyomtatási költség – figyelembe vesszük, akkor ezek akár 200 ezer forintot is kitesznek évente és még nem számoltunk a könyvelők órabérével. Az elektronikus tagdíjbevallás induló költsége az első évben 25 ezer forint, de a következő években már csak 8000 forint, mivel a chipkártyát, illetve a kártyaleolvasót már nem kell újra megvásárolni. A költségcsökkenés mellett jelentkező tagdíjbevallással töltött idő csökkenése szintén számokban mérhető. Egy bérszámfejtő, aki 1 teljes napot tölt tagdíjbevallással minden hónapban, egy év alatt 12 napot, öt év alatt pedig 60 napot, azaz két teljes hónapot töltött tagdíjbevallással. A postán sorban állással eltöltött idő szintén nagy teher az e-mailen, interneten keresztül elküldött bevallások néhány percnyi idejével szemben.
Erre van szükség hozzá |
Első hallásra elég szokatlan, de valójában elég egyszerű dolgok kellenek az elektronikus bevalláshoz. Először is egy, a PSZÁF által átadott célszoftver kell, továbba szükség van az elektronikus aláíráshoz és a titkosításhoz tartozó úgynevezett tanúsítványokra. A tanúsítványok elektronikus igazolások, melyet hitelesítés-szolgáltató cégek bocsátanak ki. Ahhoz, hogy a tagdíjbevalló bevallását elektronikus úton küldhesse el, szüksége van minősített aláíró tanúsítványra, fokozott biztonságú titkosító tanúsítványra, valamint időbélyegzésre is. |
A pénztárak minden egyes bevallás beérkezése után elektronikusan aláírt nyugta csomagot küldenek vissza a bevallóknak. Ezek a nyugták automatikusan, néhány perc alatt elküldhetők a címzettekhez, szintén időmegtakarítást eredményezve.