Elkészült minden idők legkisebb lézere
A valaha volt legkisebb, szobahőmérsékleten, a telekommunikációban használt hullámhosszokon működő lézerét készítették el amerikai kutatók - számolt be róla a BBC hírportálja.
Az aprócska lézerfényforrás küszöbenergia nélkül működik, ami azt jelenti, hogy hatékonyabban üzemeltethető, mint a korábbi lézerek. A fejlesztés gyorsabb számítógépekhez vezethet vagy olyan új megközelítéshez, amelyben optikai szálak veszik át a vezetékek helyét.
Lézerekkel ma már a mindennapi élet számos területén találkozunk az áruházak leolvasóitól a CD-lejátszókig, ám folyamatos a törekvés, hogy egyre kisebb lézerfényforrást állítsanak elő a kutatók. A miniatűr lézerek elsődleges felhasználási területe a számítástechnika és a telekommunikáció lehet, mert a lézerfény jóval nagyobb mennyiségű információ sokkal gyorsabb szállítására képes, mint a hagyományos félvezetőkön alapuló elektronika.
Csaknem valamennyi lézernek szüksége van egy bizonyos indító- vagy küszöbenergiára ahhoz, hogy a fénynyaláb szinkronizált formában összeálljon. Mercedeh Khajavikhan kutatásvezető, a San Diegó-i Kalifornia Egyetem (UCSD) munkatársa csoportjával azt a trükköt alkalmazta, hogy a korábbi szögletes fémdobozok helyett fémhengerben, koaxiális elrendezésben helyezte el a lézert. "A legtöbb embernek ismerősek a coax-kábelek, melyek a TV-jeleket hozzák otthonukba" - írta le hasonlattal Khajavikhan a lézerek küllemét.
Kísérleti lézereik magassága a milliméternek csupán 200 milliomod része, közepén aprócska fémszállal, amelyet félvezető anyagok keveréke vesz körül. Miután egy nagyobb laboratóriumi lézerrel elindították a miniatűr lézereket, úgy találták, hogy a rendszer valamennyi energiát hasznosította, veszteség nélkül. Az UCSD kutatói eredményüket a Nature tudományos magazinban ismertették részletesen.