Sport Horn Andrea 2024. augusztus. 18. 17:00

Balogh Gábor, az öttusaszövetség elnöke: Nem szabad, hogy ez a siker elhomályosítsa a céljainkat

Horn Andrea
Szerzőnk Horn Andrea

Kiemelkedően sikeres szezonon van túl a magyar öttusa, s a szövetség elnöke úgy érzi, sikerült megszüntetni a szervezeten belüli vitákat és ellenségeskedést is. Mostantól az építkezésre összpontosítana, hiszen a sportág jelentős változás előtt áll. A hazai öttusázók új otthont is kaphatnak.

Párizs 2024 - hírek
Friss cikkek a témában

A magyar öttusa évének nevezte az ideit Balogh Gábor, a sportági szövetség elnöke a párizsi olimpia után. A szezonban egy kivételével minden világkupaversenyen állt magyar a dobogón, Bőhm Csaba egyéni világbajnok lett, Szép Balázs és Guzi Blanka ezüst-, Erdős Rita bronzérmes, a csapatok pedig győztek. A budapesti Eb-n a hazaiak egy arany-, egy ezüst- és két bronzéremmel zártak, és a sorozat megkoronázásaként Gulyás Michelle világcsúccsal nyert a párizsi játékokon.

Ám míg a versenyzők szállították a jobbnál jobb eredményeket, a Magyar Öttusaszövetségben (MÖSZ) évek óta sorakoztak a problémás ügyek. Mielőtt az elnökségről lemondott Simicskó István távozása miatt tavaly decemberben lecserélődött a szervezet vezetése, az akkori főtitkár, Mizsér Attila hivatalból feljelentést tett a szervezet jogi és pénzügyi átvilágítása során feltárt anomáliák miatt, s az eljárás egyelőre nem zárult le. A 24.hu akkor azt írta, a vizsgálatot végző ügyvédi iroda költségvetési csalás gyanúját és „adóelkerülésre mutató gyakorlatot” is talált.

Gulyás Michelle: Reméltem, hogy végre újra szenvedéllyel tudok versenyezni

Az olimpiai bajnok öttusázó a babonáiról, a mentális felkészüléséről és arról is mesélt nekünk, mit jelent számára, hogy sokan a versenyzéséből merítenek inspirációt.

A legutóbb az olimpiai csapat egyik tagjának, éppen a későbbi győztes Gulyás Michelle-nek a kiválasztása vetett nagy hullámokat. Martinek János szövetségi kapitány nem az ő, hanem a vb-3. Erdős indítását javasolta az ott tizennyolcadikként zárt Gulyás helyett, amit végül az elnökség bírált fölül. Akkori közleményükben azt írták, hogy az elődeiktől olyan válogatási szisztémát örököltek, amelyet nem tekintettek a sajátjuknak, szakmailag nem értettek vele egyet, de nem akarták a felkészülést azzal megzavarni, hogy átírják a szabályzatot. A döntésüket a józan ész, a racionalitás és a meggyőző sportszakmai érvek mentén hozták meg, úgy vélték, olyan versenyzőt tart tanácsosnak a játékokon indítani, aki az elmúlt négy év teljesítményét tekintve A kategóriás versenyeken a hazai mezőnyben gyakorlatilag nem talált legyőzőre.

Ilyen előzmények után győzött Gulyás az olimpián. Ő arról beszélt, hogy a nehézségek is hozzájárultak ahhoz, hogy igazán jól szerepeljen, de edzőjében, Tibolya Péterben is nyomot hagytak az előzmények. A szövetség hazaérkezés után tartott sajtótájékozatóján erről szót is ejtett, kritizálva a szövetség előző vezetését. 

Balogh Gábor az öttusasikerekről: „Ezekben az eredményekben sem a szövetség, sem én nem fogunk díszelegni”

Az öttusaszövetség elnökének ezüstérmét is megszépítette Gulyás Michelle aranya.

Az eseményen Balogh Gábort először arról kérdeztük, pontosan kinek és mit üzenhetett Tibolya.

Balogh Gábor: Nem igazán van hozzáfűzni valóm, ebben az ügyben szeretnék úriember lenni. Az a feladatom, azért jöttem vissza a sportágba, hogy szeretetet hozzak, hogy elérjem: ne ellenségeskedés, hanem verseny legyen. Valóban, az öttusában zajlottak negatív folyamatok, sok volt az ellenségeskedés, mélyek voltak az ellenérzések. Ezzel, ha a pályán, versenyen élesedik ki, nincs probléma, de a szövetség berkein belül szerintem ilyesminek nincsen helye. Azért jöttem, hogy megbékítsem a rendszert, hogy a sportágnak, amely az elmúlt tizennégy évben e nélkül működött, legyen stratégiája, hogy transzparens legyen a szövetség működése, és hogy olyan döntések szülessenek, amelyeket azután felvállalnak a felelősségteljes vezetők.

Az olimpiai csapat kijelölésénél mindenkinek megvoltak a szempontjai, ezt szerintem el lehet fogadni. Hála Istennek, az elnökség és az én magam döntését Michelle meghálálta és jónak bizonyult.

De azt gondolom, hogy észnél kell maradnunk, nem szabad, hogy ez a siker elhomályosítsa a céljainkat, mert szeptembertől a hasonló sikerekért ugyanolyan alázatosan kell majd dolgoznunk, ahogy eddig tettük. Szóval nem szeretnék a múltba visszatekintgetni, a jelenre és a jövőre akarok összpontosítani, és arra, hogy milyen fejlesztéseket kell véghez vinnünk azért, hogy a magyar öttusa az új sportággal, az akadályversennyel is sikeres tudjon maradni.

Hvg.hu: Az új elnökség januárban vette át az irányítást, mégis az öttusa legerősebb évének nevezte az ideit. Mekkora szerepe van ebben az előző vezetésnek?

B. G.: Ebben a sikerben szerintem ne tetszelegjen semmilyen elnökség, sem a mostani, sem a régi, mert ez a klubokban zajló munkának és a versenyzőknek köszönhető. Az, hogy ellenségeskedés, viták meg bizalomhiány volt, biztosan nem segítette az eredményességet. Ezt sikerült megszüntetnünk az elmúlt kilenc hónapban, amit óriási eredménynek tartok. A klubokban zajló munkát a szövetség vagy elrontani tudja, vagy érezteti az érintettekkel, hogy bízik bennük. Úgy érzem, hogy a bizalmat sikerült visszaépítenünk, és ezen az úton szeretnénk továbbmenni a következő négy évben is.

Az elnökség feladata megteremteni annak lehetőségét, hogy a versenyzőknek ne félelemben kelljen versenyezniük, és biztosítani, hogy az elvégzett munka és az eredmények alapján ítéljék meg őket.

Hvg.hu: Erdős Rita, miután kiderült, hogy nem utazhat Párizsba, arról beszélt, hogy elveszítette a motivációját. Ön pedig azt mondta egy interjúban, hogy segíteni kell neki újra megtalálni azt. Hogyan lehet ezt elérni?

B. G.: Támogatni kell a klubját és őt is; ezzel a jövőben sem lesz gond, ahogy eddig sem volt. Ritával én magam is igyekeztem beszélgetni a döntés idején, de az nyilván egy nagyon rossz helyzet volt. Mielőtt az elnökség meghozta a határozatát, behívtam őt és az edzőjét, és elmondtam nekik, hogy én hogyan fogok dönteni és miért. Nem akartam, hogy a sajtóból tudják meg.  

Nyilván nem én vagyok a legnépszerűbb ember az ő szemükben, de nem is azért vagyok itt, hogy népszerű legyek. A megbízatásom szerint a döntésnél a magyar öttusasport eredményessége kellett szem előtt tartanom. Augusztus végén újra felveszem majd a kapcsolatot Ritával, aki csodálatos tehetség. Ezt már junior korában is bebizonyította és a felnőtt mezőnyben is bontogatja a szárnyait, de még nem állt készen. Ez az olimpia nagyon kemény volt, és volt sportolóként tudom, hogy bele kell erősödni a mezőnybe. Szerintem a következő négy év Ritáé is lesz, aki megerősödve jön majd ki a történtekből. Én minden támogatást meg fogok neki adni, ha szeret engem, ha nem. Ez teljesen független a történtektől. Azon leszek – mert ez az én és a szövetség érdeke is –, hogy Rita eredményesen szerepeljen. 

Hvg.hu: Martinek János az olimpia után azt mondta, a szerződése decemberi lejártával elköszön a szövetségi kapitányi poszttól, hamarosan tehát új szakvezetőt kell választani, aki nyilván új válogatási elveket dolgoz majd ki. Van már ezekről elképzelése?

B. G.: Az biztos, hogy minden egyes pozícióban olyan vezetőre van szükség, aki felelősséget vállal a munkájáért, azt le tudja adminisztrálni és normálisan tudja kommunikálni. Van már a fejemben két-három név, olyanoké, akik alkalmasak lennének a feladatra. Ami bizonyos, hogy egyetlen dolgot nézek majd, ami minden mást felülír: a személyiséget. Olyan embert kell találnunk, akit elfogadnak a versenyzők, aki egyenesen, kőkeményen bele tud állni a döntéseibe.

Hvg.hu: A szakmaiság mennyiben szempont?

B. G.: A szakmaiság a személyiségből fakad.

Hvg.hu: Említette, hogy stratégia készült. Melyek az alappillérei?

B. G.: Jelentős része foglalkozik az infrastrukturális fejlesztésekkel. Egyrészt szeretnénk – mert mostanra az öttusa is megérett rá –, hogy legyen egy olyan verseny- és edzésközpontunk, ahol akár világkupaversenyt tudunk szervezni, és az év minden napján az öttusázóink a különböző sportcsoportokban együtt, egy helyen tudjanak készülni. Nincs szükség arra, hogy a sportágnak valami új épüljön, az elképzeléseinknek két helyszín is megfelelne: a Ludovika és Kovács Katalin kajak-kenu akadémiája. Mindkettő méltó otthon lehetne számunkra. 

Emellett minden klubhoz szeretnénk elhelyezni egy akadálypályát és fontos, hogy hatékonyan előrelépjünk a szakmai fejlesztésekben, az edző- és szakemberképzésben.

Nem fejeztük be még a szervezeti átalakítást sem. Korábban a szövetség irodai működésében nem igazán voltak adminisztrációs, pénzügyi és jogi folyamatok, ezeknek a felépítése még zajlik, és remélem, hogy az év végére lezárul. A fejlesztésekkel olyan partnere tudunk majd lenni a sportállamtitkárságnak és a Nemzeti Sportügynökségnek, amelyeknek nagyon sokat köszönhetünk, amelyekkel végre nem csak a probléma van. Tőlük kapjuk a pénzt, úgy kell elszámolnunk vele, hogy az minden szempontból rendben legyen. 

Hvg.hu: Hogy állnak a jogi útra terelt ügyek, lehetnek-e büntetőjogi következményeik?

B. G.: Rengeteg adatigénylésnek kell megfelelnünk, ami hihetetlen erőforrást igényel: a kollégáimnak olyan feladatokkal kell sok munkaórán át foglalkozniuk, amelyek nem is ránk tartoznak 2020-22-es kérdéskörök. De biztos vagyok abban, hogy le fogjuk tudni zárni ezeket, és a továbbiakban olyan hatékonyan működni, ahogyan azt a Magyar Diáksport Szövetségnél is elvárom a munkatársaimtól.

Hogy büntetőjogi következmények lesznek-e, nem tudom megítélni és nem is szeretnék találgatásokba bocsátkozni. Ezek tőlem független ügyek. Van felügyelőbizottságunk, van ügyészség, van rendőrség, amelyek elvégzik a szükséges vizsgálatokat. Nekünk egy feladatunk van: átadni azokat a rendelkezésre álló dokumetumokat, amelyeket kérnek.

Hvg.hu: Az öt tusa közül hamarosan kikerül a lovaglás, amelyben hagyományosan erősek voltak a magyar versenyzők. Helyesnek tartja az irányt, amelyet kijelöltek a sportág számára?

B. G.: Nagyon nehéz volt megélni a döntést, részben azért, mert a magyar lovas nemzet, részben pedig, mert magam is imádom a lovakat. De most egy menedzser vagyok a szövetségben, akit egyetlen dolog érdekel: hogy a sportág továbbra is szállítsa az eredményeket. Hogy ez így legyen, át kell állítanunk a versenyzőinket a következő négy hónap alatt, az év végéig izomzatilag, technikailag az új számra. Nehéz lesz, de nem szabad keseregni, mert az nem visz előre.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.