Valentina Petrillo indulását számos női paralimpikon ellenzi.
Egy 50 éves olasz sprinter, Valentina Petrillo lesz az első nyíltan transznemű atléta, aki részt vesz a paralimpián. Petrillo, aki a látássérült sportolóknak kiírt, T12-es besorolású versenyszámban indul, 2019-ben kezdett bele a hormonterápiás kezelésekbe. Az olasz sprinter, aki 200 és 400 méteren is versenyez majd, a BBC Sportnak azt mondta, a paralimpián való részvétele „az elfogadás fontos szimbóluma” lesz.
Ugyanakkor Mariuccia Quilleri ügyvéd és sportoló, aki számos olyan sportolótársát is képviseli, akik ellenzik Petrillo részvételét a női versenyeken, azt mondta, a döntéshozók a befogadást választották a méltányosság helyett, és „nem sok mindent tehetünk ez ellen”.
Andrew Parsons, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) elnöke a BBC Sportnak elmondta, bár Petrillót a jelenlegi paralimpiai sportági irányelvek szerint „szívesen látják” Párizsban, szeretné, ha a sportvilág „összetartana” a transzneműek részvételét illetően.
Mit mondanak a szabályok?
Jelenleg a sportban nincs egységes álláspont a transzneműek befogadásával kapcsolatban. Az IPC lehetővé teszi a nemzetközi sportági irányító testületek számára, hogy saját irányelvet alakítsanak ki ebben a témában, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség és a paraatlétikai szövetség azonban merőben más nézeteket vall.
A korábban IAAF néven ismert szervezet tiltja a transznemű nőknek, hogy a nemzetközi versenyeken a női kategóriában versenyezzenek. A szervezet elnöke, Sebastian Coe szerint a döntés célja, hogy „minden más szempontot háttérbe szorítva megőrizzék a női sportolókkal szembeni méltányosságot”.
Ugyanakkor a paraatlétikai szövetség szabályai szerint azok indulhatnak el a női mezőnyben, akiket jogilag nőként ismernek el. A szabályok mindemellett kimondják, hogy a paraatlétikai szövetség minden transznemű sportolót érintő ügyben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) transzneműségre vonatkozó irányelveinek és a saját szabályzatának megfelelően jár el. Parsons tavaly azt mondta, hogy az IPC nem fontolgatja az összes paralimpiai sportágra kiterjedő szabályozást.
Ki az a Valentina Petrillo?
Valentina Petrillo az előző évben interjút adott a brit lapnak, amelyben azt mondta, már 9 éves korában tudta, hogy ő valójában nő. 14 éves korában Stargardt-kórt diagnosztizáltak nála, ami egy degeneratív szembetegség.
Petrillo 2015 és 2018 között 11 országos bajnoki címet nyert a látássérült sportolók férfi T12-es kategóriájában, majd felesége támogatásával 2018-ban nőként kezdett el élni, egy évre rá pedig megkezdte a hormonterápiás kezeléseket is. Elmondása szerint a kezelés megkezdése utáni hónapokban 10 kilót hízott, és jelentősen visszaesett a teljesítménye a korábbiakhoz képest.
„Sportolóként nehéz elfogadni, hogy egyre csak romlik a teljesítményed. Kompromisszumot kellett kötnöm a boldogságom érdekében” – magyarázta. Nemváltása óta két bronzérmet nyert a paraatlétikai világbajnokságon, mindkettőt tavaly.
A paralimpiai küzdelmeket augusztus 28. és szeptember 8. között rendezik meg Párizsban.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.