Húsz év után fordul elő újra, hogy mindkét kézilabda-válogatottunk ott van az olimpián: 2004-ben a férfiak a negyedik, a nők az ötödik helyen végeztek. A nők már csütörtökön megkezdik szereplésüket a francia fővárosban, mutatjuk a menetrendet.
Mindkét csapat olimpiai selejtezőn váltotta meg a párizsi repülőjegyet, ráadásul mindkettő hazai pályán. A férfiak a 2023-as világbajnoki nyolcadik helyükkel szereztek lehetőséget a kvalifikációs tornán való részvételre – igaz, az Eb-5. pozíció is helyet biztosíthatott volna –, majd Tatabányán a sorsdöntő utolsó meccsen a portugálok ellen hátrányból fordítva, a kapus Bartucz László parádéjával és Imre Bence hibátlan helyzetkihasználásával 30-27-re győztek, és jutottak ki az olimpiára.
A nők a tavaly decemberi vb-n a 10. helyen végeztek, ezzel pont elcsípték az utolsó helyet a selejtezőn. Érdemes felidézni, hogyan is alakult az utolsó, horvátok elleni középdöntős meccs: a mieink hatgólos hátrányból zárkóztak fel, és csak a legvégén vezettek Klivinyi Kinga találatával, majd az utolsó percben Bíró Blanka hetest védett. Ha ott 23-22 helyett 23-23 az eredmény, akkor nincs kvalifikációs torna, mert az Eb eredménye sem jogosította volna fel erre a csapatot (csak a 11. helyen végeztek 2022-ben). Ezek után a debreceni selejtezőben már teljesen más arcát mutatta Golovin Vlagyimir együttese, végig felszabadultan játszott, és hosszú idő után tudott egy esélyesebbnek tartott ellenfelet, a svédeket legyőzni (28-25). A kijutást a japánok ellen biztosította be a csapat, szinte örömjátékkal (37-28).
Ezek alapján is látszik, hogy a férfiak várják némileg jobb előjelekkel az olimpiát. Ha 2020-ig megyünk vissza az időben, akkor egy kivétellel mindig a legjobb tízben végeztek – az az egy eset éppen a részben hazai rendezésű Eb-n történt 2022-ben, a 15. hely pedig Gulyás István szövetségi kapitány állásába került. Helyét addigi segítője, Chema Rodriguez vette át, először még a Benficával párhuzamosan, tavaly nyár óta pedig főállásban. A spanyol szakember pedig olyan ennek a válogatottnak, mint Marco Rossi a labdarúgóknak: szavainak súlya van, tökéletesen megtalálta a hangot a kerettel, kemény védekezést rakott össze, elődeivel ellentétben sikeresen tudta megtanítani és begyakoroltatni a taktikát, és közben levezényelt egy generációváltást. A tavaly junior-világbajnoki ezüstérmes együttesből négyen Párizsban is ott lesznek, miközben Bánhidi Bence, Bodó Richárd vagy Ligetvári Patrik a legjobb korban van, Bartucz László vagy épp Ancsin Gábor sokadvirágzását éli, és a rutint leginkább ketten, Mikler Roland és Lékai Máté képviseli – ők maradtak hírmondónak a legutóbbi olimpián járt, a Londonban negyedik helyezett csapatból. 2012-ben még Fazekas Nándor volt Mikler váltótársa a kapuban, most pedig gyermeke, Gergő küzdhet meg az olimpián.
A férfiválogatott továbbjutása már a csoport első két fordulójában eldőlhet, hiszen Egyiptommal és Argentínával kezdenek Párizsban, ezt követi a norvégok elleni meccs, majd a legutóbbi olimpia két döntőse, Dánia és Franciaország. Egyiptomtól a legutóbbi vb-n hosszabbításban kaptak ki a magyarok, és a riválist a korábban Szegeden dolgozó Juan Carlos Pastor vezeti, aki remekül ismerheti a játékosainkat. Az argentinok kulcsemberei európai élcsapatok szerepelnek, vagyis őket sem lehet félvállról venni. A skandinávokkal az utóbbi időben rendre meggyűlt a bajunk, míg a franciák a januári Eb-n három góllal bizonyultak jobbnak.
A magyarok a felkészülés során a másik csoport három együttesével is találkoztak, és kettőt, Szlovéniát és Japánt legyőzték, a németektől pedig a gyenge kezdés miatt kaptak ki.
A női együttes ott volt a legutóbbi, tokiói olimpián, ahol hetedik lett – 2019 óta az a legjobb helyezés világversenyen, és amióta Golovin Vlagyimir a kapitány, a tízbe se sikerült bejutni. Ezen lehet változtatni most Párizsban, főleg annak fényében, hogy a sorsolás némileg kegyesebb, mint a férfiaké. A szövetségi kapitány Hollandiát, Spanyolország és Brazíliát is szívesen látta ellenfélként, ott van a csoportban még a verhetőnek tűnő Angola, valamint a franciák. A továbbjutást vélhetően a nem európai riválisok legyőzésével lehet megalapozni, a helyezés pedig majd a többi meccstől függ. A mieink a hollandokkal tavaly játszottak két felkészülési meccset, és ott bőven voltak olyan elemek, amelyekre lehet építeni, míg a spanyolok ellen is van sikerélmény két évvel ezelőttről, igaz, ott a korábbi győri edző, Ambros Martín lett azóta a szövetségi kapitány. A másik csoportban a három skandináv mellett Dél-Korea, a németek és a szlovénok szerepelnek, vagyis a negyeddöntő keménynek ígérkezik.
Ami a keretet illeti, arra Golovin Vlagyimir is panaszkodott a felkészülés során, hogy az első sor lecserélése után visszaesik a teljesítmény, ez Párizsban már nem fér bele. A keret még mindig fiatal, a többség 25 éves vagy az alatti, de ez azt is jelenti, hogy előlük egy-két generáció hiányzik. Még Kovacsics Anikó visszavonulását át is tudja vészelni a csapat, hiszen Vámos Petra mellett berobbant a 19 éves Simon Petra is, de egy egészséges Zácsik Szandra vagy Háfra Noémi átlövései nagyon hiányoznak. Klujber Katrin váratlan megoldásaira és Kuczora Csenge bombáira nagy szükség lesz, ahogy a kapusok bravúrjaira is, ezt Bíró Blanka és Janurik Kinga is képes szállítani. A mieink az olimpia előtti hetekben kétszer legyőzték Szlovéniát, aztán egy góllal kikaptak a németektől.
A női csapat már egy nappal a megnyitó előtt, csütörtök este elkezdi a szereplését a házigazda franciák ellen. A csoportmeccseket a párizsi expo területén lévő csarnokban rendezik, majd az egyenes kieséses szakaszra átköltöznek a résztvevők Lille-be, ahol a Pierre Mauroy Stadionban – egy futballstadionban – 26 ezer néző előtt játszhatnak.
A nők csoportbeosztása:
A-csoport: Norvégia, Németország, Szlovénia, Svédország, Dánia, Dél-Korea
B-csoport: Magyarország, Hollandia, Spanyolország, Franciaország, Brazília, Angola
A csoportok első 4-4 helyezettje jut a negyeddöntőbe.
A magyar női válogatott csoportmérkőzései:
Július 25., 19:00: Magyarország-Franciaország
Július 28., 9:00: Magyarország-Brazília
Július 30., 16:00: Magyarország-Angola
Augusztus 1., 14:00: Magyarország-Spanyolország
Augusztus 3., 9:00: Magyarország-Hollandia
A férfiak csoportbeosztása:
A-csoport: Spanyolország, Horvátország, Németország, Szlovénia, Svédország, Japán
B-csoport: Dánia, Norvégia, Magyarország, Franciaország, Egyiptom, Argentína
A csoportok első 4-4 helyezettje jut a negyeddöntőbe.
A magyar férfiválogatott csoportmérkőzései:
Július 27., 11:00: Magyarország–Egyiptom
Július 29., 21:00: Magyarország–Argentína
Július 31., 9:00: Magyarország–Norvégia
Augusztus 2., 9:00: Magyarország–Dánia
Augusztus 4., 16:00: Magyarország–Franciaország
Képünkön: a női kézilabda-válogatott a Japán elleni győztes meccs után 2024 áprilisában. Fotó: Túry Gergely
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.