Az úszószövetség közleménye arra nem tér ki, hogy pontosan miért tiltották el Pass Ferencet, de a sajtóban korábban megjelent információk szerint azért, mert egy 15 éves lánynak küldött félreérthető tartalmú üzeneteket.
Tizennyolc hónapra eltiltotta Pass Ferencet az úszóedzői sportszakmai tevékenység gyakorlásától a Magyar Úszószövetség (MÚSZ) fegyelmi bizottsága.
Pass Ferenc a korábban Hosszú Katinkát is a tagjai között tudó Bajai Spartacus SC úszóedzője volt, akinek azért mondott fel 33 év után azonnali hatállyal a klub elnöksége, mert szülői bejelentés érkezett egy 15 éves lánynak írt Messenger-üzenetéről. Azt maga az edző árulta el, hogy erről van szó: az ügy tavaszi kipattanásakor a sportal.hu-nak úgy fogalmazott: „egy félreértett üzenet miatt” került ilyen helyzetbe, s „tény, ha valaki akarja, félreértheti” a mondatokat. Azt is állította ugyanakkor, hogy „semmi bűnöset nem tettem”.
Az edző addig mind a bajai Spartacusnál, mind a MÚSZ-nál elnökségi tag volt. Az előbbi pozíciójáról lemondott, a másikban pedig felfüggesztette a tisztségeivel összefüggő feladatok ellátását, és vizsgálatot kért önmaga ellen.
A MÚSZ most azt írta: „a Fegyelmi Bizottság határozatában hangsúlyozta, hogy a Magyar Úszó Szövetség kiemelt figyelmet fordít a gyermekek védelmére. Külön programot indított ennek érdekében, igyekezve még nagyobb hangsúlyt fektetni gyermekvédelmi stratégiájára, illetve a jelenkor követelményeinek megfelelve újra gondolni azt, és egy olyan rendszert kiépíteni, melynek fő célja a prevenció és a sportoló gyermekek szellemi-testi épségének és fejlődésének biztosítása. A hazai sportéletben mintaértékű ez a program.
Pass Ferenc magatartása azért is különösen aggályos, mert a Magyar Úszó Szövetség elnökségi tagjaként ezen program hitelét rontotta.”
Hozzátették azt is, hogy „a társadalom fokozott érzékenység reagál minden, a gyermekekkel szemben elkövetett jogsértésre. A Magyar Úszó Szövetség elnökségi tagjaként az eljárás alá vont sportszakembertől éppen ezért is alapvető elvárás lett volna, hogy ne bocsátkozzék kétértelmű, félreérthető kommunikációba egy kiskorú versenyzővel. Magatartása nem kizárólag saját személyére, hanem általában a magyar úszósportra vetett negatív fényt”.
Az ügyben tavasszal megkerestük a bajai klub elnökét, Cserjés Sándort, aki akkor azt közölte, hogy az elnökség Pass elbocsátásáról szóló döntésében „meghatározó tényezőként esett latba a MÚSZ etikai és gyermekvédelmi szabályzatában foglalt azon alapelv, amelyet Wladár Sándor elnök úr is kihangsúlyozott a legutóbbi nyilatkozatában, miszerint »a magyar úszó sportban továbbra is zéró toleranciát alkalmazunk, bármilyen gyermekek, fiatalkorúak sérelmére elkövetett cselekménnyel kapcsolatban«”.
Akkor Pass Ferenc a megkeresésünkre szűkszavúan reagált. Arra a felvetésünkre, hogy tisztázódhatna a helyzet, ha nyilvánosságra hozná a problémás üzenetet, csupán annyit mondott: „Nem tudom. Maradjunk annyiban, hogy semmi. Az egy helyzetből kiragadott valami. Volt előzménye, nem egy random dolog.” Azt is elmondta: azért kezdeményezett önmaga ellen vizsgálatot a Magyar Úszószövetségnél (MÚSZ), és függesztette fel annak lezárultáig az ott viselt tisztségeivel összefüggő feladatok ellátását, „hogy derüljön ki, nem csináltam semmit”.
Pass ügyét ugyanaz az összeállítású testület vizsgálta ki, amely korábban Szilágyi Liliána esetében is vizsgálódott.
Az ügyben akkor a korábban Pass tanítványaként készülő Hosszú Katinka is megszólalt. A közösségi oldalán arról írt, hogy „véleménye szerint a magyar úszósportot alapjaiban kéne megreformálni, hogy semmi ilyen jellegű probléma gyanúja még csak fel se merülhessen”. Hosszú szerint ez a mindenkori sportért felelős államtitkár és a mindenkori MÚSZ-elnök feladata lenne.
Kézilabda-Eb: a revánson túl is sok múlhat a magyar-svéd meccs végeredményén
Fontos meccset játszik este hattól a magyar női kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon: ha sikerül legyőznie a svéd csapatot, jó esélye van a legjobb négy közé jutni.