A férfiból nővé vált súlyemelő három próbálkozás után kiesett a versenyből.
Helyezetlenül zárt Laurel Hubbard, az olimpiák történetének első nyíltan transznemű sportolója Tokióban: a nők +87 kilogrammos súlycsoportjában induló súlyemelőnek nem volt sikeres kísérlete. A 43 éves Hubbard először 120, majd két alkalommal 125 kilogrammot próbált szakítani, sikertelenül, így véget ért számára a verseny.
Szereplése után az új-zélandi sportoló megköszönte a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB), hogy engedte versenyezni, így megerősítve elkötelezettségét az olimpizmus alapelvei és amellett, hogy a sport mindenkié, befogadó és elérhető.
Laurel eredetileg fiúnak született, és Gavin Hubbardként élt egészen 2012-ig. A súlyemelést még férfiként kezdte, 1998-ban súlycsoportjában korosztályos országos rekordot állított fel, a kétezres évek elején azonban felhagyott vele. 2012-ben kezdte meg a nővé válást, akkortól hormonterápiát alkalmaztak nála. Hamarosan visszatért a súlyemeléshez, az első nemzetközi versenye 2017-ben volt. Bár az előírásoknak megfelelt, több versenytársa már akkor arról beszélt, hogy tisztességtelen előnye van velük szemben.
A következő évben kijutott a Nemzetközösségi Játékokra is, de könyöksérülést szenvedett, és vissza kellett lépnie a folytatástól, vezető helyről. Akkor arról beszélt, talán visszavonul. Felépülése után azonban visszatért a versenyzéshez – amit többen ismét nem néztek jó szemmel.
Az új-zélandi Olimpiai Bizottság júniusban döntött arról, hogy Hubbard is ott lehet a Tokióba utazó csapatban. A legidősebb nevezett volt a súlyemelők mezőnyében.
A NOB 2004 óta engedélyezi transz versenyzők indulását is, ám azóta Hubbard az első, aki felvállalta, hogy nemátalakítást végeztek nála. A jelenlegi, 2015 óta érvényben lévő szabályok szerint azok a sportolók, akik férfinak születtek, akkor szerepelhetnek a nők mezőnyében, ha a tesztoszteron mennyisége a szervezetükben egy éven át nem haladja meg a 10 nanomol/literes mennyiséget.
A szabályt kritizálók szerint Hubbard és a hozzá hasonló utat bejárt sportolók előnyben vannak az eleve nőnek születetettekkel szemben, hiszen férfiként mentek át a pubertáson, ezáltal erősebbek és más az izomzatuk, csontozatuk is.
A The Independent arról írt, hogy Hubbard versenytársai megosztottak a kérdésben. Az ausztrál Charisma Amoe-Tarrant például támogatólag beszélt transznemű riválisáról, míg a belga Anna Vanbellinghen azt mondta, ez az egész egy vicc.
A tokiói versenyt végül a kínai Li Ven-ven nyerte, miután szakításban 140, lökésben 180, összetettben pedig 320 kilogrammot ért el. Mindhárom eredménye olimpiai csúcs, és nem volt rontott emelése. A mezőny többi tagjának esélye sem volt megközelíteni. Az ezüstérmes brit Emily Jade Campbell 283, a bronzérmes amerikai Sarah Elizabeth Robles 282 kilóval zárt.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.