Soha nem volt még futballklubnak annyi bevétele, mint a Barcelonának 2018/19-ben, de Európa többi nagy csapata is jól járt az UEFA új pénzügyi szabályozásával.
Minden idők legnagyobb, fociból származó bevételét hozta össze az FC Barcelona a 2018/19-es szezonban – erre a megállapításra jutott a KPMG éves elemzése, amelyben Európa 8 legértékesebb bajnokságának győzteseit hasonlították össze. A Barcelona az előző szezont 839 millió euró bevétellel zárta, ami több mint 200 millió euróval több, mint a listán második Paris Saint-Germain 636 milliója. A 600 milliós határt rajtuk kívül a Bayern München (626 millió) és a Manchester City (610 millió) lépték át.
A listán az ötödik a Juventus lett, 464 millió euróval, de az olasz klub nem emiatt figyelemre méltó, hanem azért, mert 30 százalékkal tudta növelni a hirdetési bevételeit, nagyrészt Cristiano Ronaldo leigazolásának köszönhetően. Ennek azonban megvolt az ára, a nagyok közül a Juventus lett az egyetlen, amely veszteséggel, 20,7 millió euró mínuszban zárta a szezont.
Az elemzők szerint a nagy klubok – a Juventust leszámítva – az UEFA új pénzosztási rendszere miatt gazdagodtak nagyot. A 2018/19-es szezonban bevezetett új szisztémában összesen 1,98 milliárd eurót osztanak szét teljesítmény alapján a Bajnokok Ligájában, vagyis amelyik csapat jó, az még gazdagabb lesz.
Ennek extrém példája a Bayern München, amely azzal, hogy a legjobb 16 között kiesett a BL-ből, több pénzt kapott, mint egy szezonnal korábban, amikor az elődöntőig jutott.
A legnagyobb klubok bevételei úgy állnak össze:
- körülbelül 40-50 százalékot tesznek ki a hirdetési és más szponzorpénzek,
- 35-45 százalékot jelentenek a közvetítési díjak,
- 10-20 százalék pedig a meccsnapi bevétel, azaz a jegybevétel és mindaz, amit a szurkolók a stadionban elköltenek.
Kivételt a PSG jelenti ez alól, ők a bevételeik 57 százalékát a hirdetésekből és a szponzoroktól szerzik, a közvetítési díjakért pedig jóval kevesebbet kapnak, mint a többi nagy.
Az UEFA célja az, hogy a klubokat visszafogottabb gazdálkodásra késztesse: az összes bevételük 70 százalékánál ne legyen több a focistákra és a szakmai stábra költött pénz. Ezt a nagy csapatok közül egyedül a Juventus (71 százalék) nem tudta tartani, a 69 százalékon álló Barcelonánál rezgett a léc, de minden más nagyobb klub 60 százalék alá, sőt, a Galatasaray és az Ajax 50 százalék alá vitte az arányt.
Kézilabda-Eb: a revánson túl is sok múlhat a magyar-svéd meccs végeredményén
Fontos meccset játszik este hattól a magyar női kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon: ha sikerül legyőznie a svéd csapatot, jó esélye van a legjobb négy közé jutni.