Rövidített játéknak indult, de már hónapok óta tart a vita a Magyar Tenisz Szövetség vezetése és a testület ellenzéke között. A mostani összecsapást a szövetség vezetőjének belső levele váltotta ki.
Nem először, azonban utoljára kérem az egyet nem értők táborát, hogy hagyjanak fel azon viselkedésükkel, amelyet a tagságunk nagy fölénnyel elutasít”
– írta Szűcs Lajos, a szövetség elnöke néhány napja egy körlevélben. A testület vezetője szerint a májusi közgyűléssel ugyanis lezárult egy korszak és „kijelenthetjük”, hogy „egy olyan időszak ért végéhez, amely egyikünk számára sem volt kellemes, mégis sokat tanultunk belőle”.
Az elnöki levélben olvasható még, hogy „a demokrácia varázsa, hogy mindenki egyenlő. A Magyar Tenisz Szövetség a demokrácia elveit követve működik, ennek következtében azt az irányvonalat követjük, amelyik a többség által támogatott. Még akkor is, ha egy kisebbség ezzel nem feltétlen tud azonosulni.”
Szűcs szerint az elmúlt három közgyűlésen erős támogatást kaptak a szövetség jelenlegi vezetői, akiknek nincs más feladata, mint
a „demokrácia elveit követve”, a többség akaratának megfelelően dolgozni.
A szövetség elnöke arra kérte a testület munkatársait, hogy felejtsék el az eddig történteket, és tekintsenek a jövőbe, illetve koncentráljanak a saját feladataikra.
Az akták
Az utóbbi hónapokban a szövetségnél már nyomozott például jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés büntette miatt a Budapesti IX. kerületi Ügyészség, és törvényességi felügyeleti eljárást rendelt el az Emberi Erőforrások Minisztériuma. De nem csak emiatt állt a bál a szervezetnél: több szakmai kifogás is felmerült a vezetéssel kapcsolatban. A két legjobb magyar teniszező Fucsovics Márton és Babos Tímea is bírálta az elöljárókat, és tavaly ősszel négy elnökségi tag távozott is a tisztségéből.
A kritikusok
A Tiszta Tenisz csapata most is válaszolt az elnök levelére. A magyar tenisz „belső ellenzéke” szerint tévedés, hogy „a Magyar Tenisz Szövetség a demokrácia elvei szerint működik”. Azt írták nyílt levelükben, hogy ez „visszafogottan fogalmazva csúsztatás. Kevésbé visszafogottan: mindenki hülyének nézése”.
Alább pontokba szedték, miért gondolják úgy, hogy a Magyar Tenisz Szövetség nem demokratikusan működik:
- az MTSZ tagnyilvántartása többszöri kérés, hivatalos beadvány ellenére sem érhető el naprakészen a szövetség honlapján
- az elnökségi és bizottsági ülések határozatai szintén nem elérhetők
- az MTSZ közgyűlését Ön elfogultan, diktatórikusan vezeti, sőt odáig is elmennek, hogy elnöki asztalról vezénylik a szavazásokat
- a tagság jelentős része által megfogalmazott kérdésekre nem érkezik érdemi válasz, helyette mellébeszélés, féligazságok és folyamatos csúsztatások vannak.
Aztán úgy folytatják az elnöknek címzett nyílt levelet, hogy
gondolhatja, hirdetheti, hogy a magyar tenisz életében minden a legnagyobb rendben, az Ön elnöksége egy sikertörténet és az Ön szóhasználatával élve, csak néhány feketeöves akadékoskodó gyenge próbálkozása a mostani konfliktus.
A levélben megemlítik még az Emmi-feljelentést, az ügyészségi vizsgálatot, illetve a NAV-nyomozást, továbbá a legjobb játékosok bojkottját és azt is: Szűcs szerintük hiába beszél arról, hogy többségben van, „csak azt elfelejti hozzátenni, hogy ez a többség nem a szövetség tagságának valódi többsége. A hazai teniszbarátok számára döntő részben ismeretlen emberekkel (tisztelet a kivételnek), valószínűleg törvénytelen eszközök alkalmazásával biztosítja a többséget magának Elnök úr”.
A nyílt levelet a Tiszta Tenisz csapata úgy zárja: amíg nem teszik nyilvánossá az MTSZ tagnyilvántartását, egy-egy közgyűlés résztvevőinek névsorát, addig arcátlanság erre a többségre hivatkozni.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.