Nagy Iván Zsolt
Szerzőnk Nagy Iván Zsolt

Ez egy "párbaj" helye: a hvg.hu két munkatársának kellene összecsapnia, egymás ellen érvelve a vb bronzmeccsének két résztvevői mellett. A csapatok azonban le voltak osztva kezdettől, a sors pedig úgy hozta, hogy Anglia és Belgium egyazon "kézbe került". Nagy Iván Zsoltnak mégis ki kell állnia valamelyikük mellett. Nem volt kérdéses, kit választ. Szubjektív (nagyon szubjektív) beharangozó következik.

Focinyár 2018
Friss cikkek a témában

Először is ennek az egész sorozatnak a hátteréről: miért mennek át a hvg.hu munkatársai hirtelen szurkolóba, és állnak oda a vb kezdete óta valamely csapat (egész pontosan két csapat mellé)? Az történt, hogy a világbajnokság kezdete előtt nyolcan bevállaltuk egy-egy csoport védnökségét. És ha már választhattunk, akkor nyilván mindenki olyat akart, amelyben legalább egy kedvence volt.

A csoportkörben ez még kimerült annyiban, hogy leírtuk, melyiket tartjuk a nap meccsének, elmondtuk miért, és mi várható a legfrissebb hírek alapján.

Élesbe akkor csapott át ez a játék, amikor elértünk egy egyenes kiesési szakaszban. Ekkortól ugyanis mindenki azon csapat mellé állt (és lett szurkoló), amely az ő csoportjátból jutott tovább, és „megvívott” az ellenfél patrónusával. És igen, volt olyan, hogy ez csak félszívvel ment, hiszen továbbjuthatott egy csoportból (a kedvenc mellett/helyett) olyan is, akiért nem lelkesedtünk annyira. De a vállalás az vállalás, akit „örökbe fogadtunk”, azért ki kellett állni.

Nekem mázlim volt. A G-csoportot választottam, benne a 32-ből azzal a két csapattal, amelynek szinte feltétel nélkül szurkolni tudtam ezen a világbajnokságon. Azért szinte, mert az egyiknek jobban, mint a másiknak: a szememben fociban Anglia az egy és megkérdőjelezhetetlen, Belgium csak utána tud jönni. Pontosabban: Angliának mindig és minden körülmények között, bármely ellenfél ellen szorítok, a belgáknak csak pár éve.

AFP / Christophe Simon

Emlékszem, 1982-ben (a csoportból akkor Magyarországot ütötték el egy 1-1-gyel a továbbjutástól) még bármit megtettem volna a vereségükért, és az egész vb alatt nem voltam oly boldog, mint amikor a lengyelek (egyébként is, akkori nagy kedvenceim voltak Boniekék) a középdöntőben kiütötték őket.

És a rokonszenv ezután is elmaradt – még vagy 30 évet. Egész addig, amíg elkezdték építeni ezt a mostani csapatot, amikor kinevelték Hazard-t, De Bruynét, Courtois-t, és bebizonyosodott, hogy van értelme a fociban szakmai alapon építkezni, nem csak költeni és nem csak pofázni. Azóta barátok vagyunk, na jó, legalábbis én kedvelem őket.

Most pedig itt állok immár másodszor ezen a világbajnokságon egy Belgium kontra Angliával. Az első egyszerű volt, két tartalékos csapat játszott, a tét nem a továbbjutás volt, hanem az, hogy ki és melyik ágra kerül, mindkettőben volt könnyű és nehezebb ellenfél egyaránt. Akkor a belgák nyertek egy góllal, bár lehetett volna döntetlen is, ha Courtois nem véd hatalmasat.

AFP / Anadolu Agency / Sefa Karacan

Most attól tartok, a belgák nyernek a bronzmeccsen is. Ez jobb csapat, mint az angol, de legalábbis érettebb. Tulajdonképpen az angolok ott tarthatnak most, ahol a belgák a 2016-os Eb-n. Már látszik, mennyire jók lehetnek, ám ez még mindig csak egy remek társaság, de nem erős csapat. Például azért, mert ha talpra kellene állni egy pofon után, nincs ott az, aki felhúzza őket a földről. Úgy, mint Steven Gerrard a Liverpoolt 2005-ben, amikor a BL-döntőben 0-3-ról győztek a Milan ellen.

És mégis, a foci érdekében ma az angoloknak kell győzniük. A sportnak ugyanis legendák kellenek, attól tud igézővé válni. Belgium azzá válhatott volna, de az ő esélyük 2018 volt, és elszalasztották. Az angolok viszont a jövő, bennük még ott van az esély. Hát hadd kapjanak még egy lendületet.

És igen, akkor is, akármi is történik: It's coming home!

párizsi olimpia 2024

Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába

Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.