Sport MTI / hvg.hu 2018. január. 25. 11:53

Magyar nevet kap a bolognai stadion egy része

A Bologna harmincas évekbeli magyar edzőjének nevét veszi fel egy lelátórész.

Az egykori sikeredző, Weisz Árpád nevét viseli a bolognai labdarúgó-stadion egyik tribünje csütörtöktől. A klub honlapjának beszámolója szerint a délelőtti ünnepségen a Curva San Luca elnevezésű lelátórészt keresztelték át a Renato Dall'Ara Stadionban.

Az eseményen a klubvezetőkön kívül jelen volt Virginio Merola polgármester, Alberto Sermoneta főrabbi, valamint Daniele De Paz, a bolognai zsidó hitközség elnöke, s jó néhány szurkoló is.

A zsidó származású szakember Magyarországon, Solton született, a magyar bajnokságban a Törekvés SE színeiben játszott, 1922-23-ban hatszor játszott a magyar válogatottban is, majd Olaszországban dolgozott edzőként.

Weisz Árpád a harmincas években először az Internazionale (akkor Ambrosiana), majd a Bologna trénere volt. Ő a legfiatalabb edző, aki bajnokságot nyert Olaszországban: 1930-ban 34 évesen az Ambrosianával ünnepelhetett scudettót, majd a Bolognával kétszer lett aranyérmes. Emellett minden idők egyik legjobb olasz labdarúgója, Giuseppe Meazza felfedezőjeként is emlegetik. A mai napig Olaszország egyik legsikeresebb edzőjeként, a labdarúgás-elmélet és az olasz edzőszakma úttörőjeként tartják számon. 

Weisz 1938-ban a faji törvények miatt elmenekült Olaszországból, ezután Franciaországban és Hollandiában dolgozott, de 1942-ben deportálták. Feleségével és gyermekeivel együtt 1944. január 30-án az auschwitzi haláltáborban vesztette életét.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.