Meghozta döntését a NOB: Oroszország nem indulhat a 2018-as pjongcsangi téli olimpián. Az igazoltan doppingmentes sportolók olimpiai zászló alatt indulhatnak. Jön az orosz bojkott?
Az ártatlanságukat bizonyító orosz sportolók a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) zászlaja alatt indulhatnak Dél-Koreában.
A döntést azután hozta meg a NOB, hogy a 2014-es szocsi olimpián államilag támogatott doppingolás folyt, és ezt kivizsgálta a nemzetközi doppingellenes szervezet, a WADA. Oroszország kizárása nyomatékosítja, hogy ez az epizód mennyit rombolt a sport megítélésén, áll a NOB közleményében.
A határozatot Thomas Bach NOB-elnök ismertette a svájci Lausanne-ban.
Az oroszok indulása a 2016-os riói nyári olimpián is viharokat kavart, sokáig úgy volt, hogy nem indulhatnak, aztán a nemzetközi sportági szövetség dönthettek, kit engednek versenyezni, összességében a kvótát szerzett sportolók mintegy háromnegyede végül indulhatott. Arról is szó volt, hogy csak az olimpai zászló alatt versenyezhetnek, de végül engedélyezték számukra a nemzeti színek használatát.
Nemrég Schmitt Pál, a NOB magyar tagja úgy vélte, kizárás esetén megismétlődhet az 1984-es Los Angeles-i olimpia bojkottja, akkor a Szovjetunió és a keleti blokk országai Románia kivételével nem mentek el a versenyekre. Előtte pedig a moszkvai olimpia volt féloldalas, akkor a legtöbb nyugati ország hiányzott a szovjetek afganisztáni bevonulása elleni tiltakozásul. A keleti blokk 1984-es bojkottja gyakorlatilag ezt bosszulta meg.
A téli játékok 2018. február 9-én kezdődnek.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.