Lesze-e Madrid-Madrid döntő a futball BL-ben, vagy megismétlik a 2012-es Bayern-Chelsea finálét? Esetleg egyik sem? Az elődöntők mai és holnapi visszavágói egyaránt nyitottak, két focigyilkos első meccs után, most Münchenben és Londonban is döntés lesz. Ma este Bayern München-Real Madrid, szerdán Chelsea-Atlético Madrid meccs lesz.
Nem elég a labdabirtoklás
Hiába van nálad a labda a meccs hatvanöt százalékában, hiába rúgsz tizenöt szögletet, hiába világklasszis minden játékosod, ha az ellentámadásokra nem figyelsz, nehéz helyzetben leszel a visszavágón. Ezt bizonyította be a Bayern München múlt szerdán Madridban, ahol bár uralta a meccset az elsőtől az utolsó percig, a tizenkilencedik perecben kontrázott a Real, és Benzema lába nem remegett meg. Az odavágót a Madrid nyerte 1-0-ra, és a negyeddöntő után újabb nehéz helyzetbe kényszerítette a bajorokat.
A kérdés ugyanaz, mint a Manchester United elleni visszavágón; képes lesz-e felállni a Bayern az elengedett odavágó után? A münchenieket nem sújtják sérülések, nincs fontos eltiltottjuk, és már a bajnokság miatt sem kell izgulniuk.
A Bayern 2012-ben szintén a madridiakkal küzdött meg az elődöntőben; otthon kezdtek, mindkét meccsen 2-1-re nyert a hazai csapat, és Spanyolországban büntetőztek a továbbjutásért. Akkor a németek kerekedtek felül, de a történet azért most is intő példa, hiszen a rendes játékidőben ott sem tudtak győzni. Idén rajtuk a sor, hogy otthon hozzák vissza a párharcot, és bejussanak a döntőbe.
Ehhez azonban a Real Madridnak is lesz egy-két szava. Az odavágók után a Chelsea mellett a királyiakat is meggyanúsították a futballgyilkoló játékkal, ám ellentétben a londoniakkal, a blancóknak sok kapura lövésük, sőt, góljuk is volt – hiába, otthon voltak, nem a döntetlenre játszottak. Nem is tehették, hiszen tizenkét éve nem nyertek BL-t, pedig 2002 óta ez az ötödik elődöntőjük. Ráadásul az idei keret az évtized eddigi legjobb Madridja; a Bale-Benzema-Ronaldo támadótrió és a BL-ben sziporkázó Casillas a pálya mindkét végén stabil pontja a csapatnak.
A Real 4-0-s, a Bayern 5-2-es bajnokságbéli győzelemmel hangolt a visszavágóra, kedd este viszont az első meccshez hasonló játékra számíthatunk: a madridiak az előny megtartásáért, a müncheniek a gólért fognak küzdeni. Amennyiben a bajorok korán vezetést szereznek – döntetlenné téve a párharcot összetettben – izgalmas mérkőzésre van kilátásunk.
Ennél már csak jobb lehet
Az izgalmasnak ígérkező múlt keddi madridi mérkőzés végül a sorozat egyik legrosszabbja lett. Ez nem szubjektív, az Atlético Madrid-Chelsea az idei BL-kiírás legunalmasabb meccse volt: lassan tologatós, agresszív futball a madridiak, bunkerfoci a londoniak részéről. Ezek után szinte természetes, hogy 0-0 lett az eredmény, ezzel pedig az Atlético csalódottan, a Chelsea pedig bizakodva hagyta el a pályát. Ám ez igazából semmit sem jelent, a szerdai visszavágón minden elképzelhető.
Még az is, hogy a „sérült” John Terry, Samuel Eto’o, Eden Hazard és Petr Cech is pályára lép. Pedig José Mourinho edző minden nyilatkozatában cáfolta, hogy játékosai meggyógyulnak a visszavágóra, és ez keddig hihető is volt. Aztán a Chelsea edzéséről készült képek leleplezték a portugál taktikust, Cech kivételével mindhárom említett játékos az első csapattal edzett, a cseh hálóőr pedig egyéni, könnyített tréningen vett részt. De ha mégsem játszanának, a Chelsea akkor sem omlana össze, hiszen hétvégén B csapattal kiállva is idegenben verték a bajnokesélyes Liverpoolt 2-0-ra.
Más kérdés, hogy azért nyugodtak nem lehetnek. Elég arra gondolni, hogy akár felépülnek a sérültek, akár nem, a kékek védekező középpályájára 2-3 ember maradt. Frank Lampard és John Obi Mikel eltiltott, Nemanja Matic nem játszhat (az idei kiírásban már pályára lépett a Benfica színeiben, télen igazolt a Chelsea-be, és a Bajnokok Ligája szabályai szerint egy sorozatban egy játékos két csapatban nem szerepelhet), így csak David Luiz és Ramires maradt, esetleg a 21 éves Marco van Ginkel, és a 18 éves Nathan Aké. Így a Chelsea kénytelen lesz a bunkerfocit nemcsak a védőhiány, hanem az állás miatt is feladni; a PSG ellen sikerült, kérdés, hogy jön össze szerdán.
Az Atlético Madrid játéka hasonló a Chelsea-éhez : alapvetően a védekezésen alapul - idén csupán 22 gólt kaptak a bajnokságban (a Chelsea 26-ot). Igaz, a madridiak eközben éves szinten termelik ki a világklasszis csatárokat, idén elsőszámú támadójuk, Diego Costa 28 góllal második a spanyol góllövőlistán, a BL-ben pedig hét meccsen hét gólt szerzett. De elég, ha visszaemlékezünk az utóbbi évek ékjeire: Fernando Torres, Kun Agüero, Diego Forlán, Falcao - életük legjobb formájában majdnem mind Madridban voltak.
Diego Costa ide vagy oda, a madridiak nem voltak meggyőzőek az első meccsen. 68 százalékban náluk volt a labda, tizenhétszer lőttek kapura (a Chelsea csupán négyszer), a legfeltűnőbb jelenség mégis a feszültség, az agresszió, az idegeskedés volt. Támadó klasszisukat levette a pályáról a Chelsea védelme, Gabi, a csapatkapitány pedig begyűjtötte második sárgáját, így kihagyja a szerdai mérkőzést.
Előfordulhat, hogy kedden-szerdán fordul a kocka az első meccsekhez képest, és a Chelsea-Atlético izgalmasabb focit hoz, mint a Bayern-Real. Döntetlen, senkinek sincs vesztenivalója, mindkét csapatnak meg kell mutatnia, hogy támadni is képes. A Chelsea-nek csak a győzelem jelent továbbjutást, az Atletico akár több gólos döntetlennel is megelégedne.
Bármelyik meccs is legyen azonban az izgalmasabb, egy valami biztos: az utóbbi évek legkiélezettebb elődöntő-visszavágói következnek a Bajnokok Ligájában.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.