Nagy üzletelés volt a Chelsea-nél, spanyol világbajnokot szerzett a Manchester United, a Milan ingyen frissített – ezek voltak a téli átigazolási időszak legfontosabb momentumai. Legalábbis péntek estig, amikor még négy-öt óra volt hátra éjfélig, az úgynevezett ablakzártáig. De sok menedzser még gőzerővel tárgyalt ekkor is, elmondjuk azt is, hol és kivel.
Mint minden évben, idén is kinyitott szilveszterkor a téli átigazolási ablak a futball világában, és ezzel nyomban elkezdtek repkedni az euró milliók. A nyáron beharangozott, majd elmaradt átigazolások – például Luis Suárez esetleges távozása Liverpoolból – nem jöttek össze most sem, ám így is sok meglepő üzletet ütöttek nyélbe. Íme a legnagyobbak:
Juan Mata, Chelsea -> Manchester United, 44 millió euró:
Hatezer Chelsea szurkoló fogott össze és készített plakátokat José Mourinhónak Juan Mata megtartását követelve, de mint az eredményből kiderül, sikertelenül. Pedig a spanyol Mata két évet húzott le a Chelsea-ben, s mindkét szezonban őt választották az év játékosának a csapatban. Ám tudjuk, ha a Special One a fejébe vesz valamit, akkor azt nem nagyon változtatja meg, és Mourinho úgy döntött, hogy nem számol Matával a kezdőben. Ebből kifolyólag minden szurkoló rémálma vált valóra: szeretett középpályásuk a rivális Manchester Unitedhez szerződött. A manchesteriek egyúttal péntek este hét körül kölcsön adták Fábiót és Wilfried Zahát a Cardiff Citynek.
Yohan Cabaye, Newcastle United -> Paris Saint-Germain, 25 millió euró:
Hároméves newcastle-i kiruccanása után visszatért hazájába a francia Yohan Cabaye, ám nem nevelőegyesülete, a LOSC Lille, hanem a PSG csábította vissza. A 28 éves középpályás 2004-től 2011-ig szolgálta a Lille-t, és januárig a Premier League egyik „legkomplettebb” középpályásának tartották. A párizsiak nem sajnáltak 25 millió eurót elcsábítására a Tyne-partról. Cserébe – ugyan nem a középpályára – a „Geordie”-k kölcsönvették a szezon végéig a Borussia Mönchengladbachtól a holland csatárt, Luuk de Jongot.
Nemanja Matic, SL Benfica -> Chelsea, 24 millió euró
Ha máshonnan nem is, a Puskás-díjra jelölt góljáról minden futballszurkolónak ismerős lehet a szerb Nemanja Matic neve, aki januárban visszatért korábbi klubjához, a Chelsea-hez , ahol korábban két év alatt mindösszesen háromszor lépett pályára. A tavaly a Benficával Európa Liga-döntőt játszó középpályás 24 millió euróért költözött vissza a londoni kékekhez, ahol szükség is volt rá posztján; Michael Essient eladták, Frank Lampard öregszik, David Luiz – ha teheti – inkább védőt játszik, Marco Van Ginkel pedig még a jövő zenéje. Ramires és John Obi Mikel mellé – ha így nézzük – tényleg szükség volt egy ilyen magas, agilis, jól passzoló játékosra.
Kevin de Bruyne, Chelsea -> VFL Wolfsburg, 13 millió euró
A belga válogatott alapembere a még csak 22 éves középpályás, és valószínűleg pont azért hagyta el a Chelsea kispadját, hogy az is maradjon. Az előző szezont kölcsönben a Werder Bremennél töltő Kevin de Bruyne csupán fél évre tért vissza klubjába, és már távozott is, hisz vele – akárcsak Juan Matával – sem számolt José Mourinho. Nagyon jó üzletet kötött a Wolfsburg, a belgát jócskán áron alul vették meg.
Mohamed Salah, FC Basel -> Chelsea, 13 millió euró
„Ha nem tudod megverni, vedd meg!” Ezt az elvet követte José Mourinho, amikor megvásárolta a 21 éves egyiptomi Mohamed Salah-t attól a Baseltől, amelyet kétszer sem tudott legyőzni a Bajnokok Ligája csoportkörében – többek közt Salah gólja miatt. A londoniak harmadik nagy igazolását a rajongók gyakorlatilag csak a fantázia menedzser játékokból ismerhetik. A csupán 19 éves Kurt Zoumáért nem sajnált 15 millió eurót Roman Abramovics. Annak ellenére sem, hogy a transfermarkt.de szerint a francia középhátvéd értéke ennek körülbelül a fele.
Antonio Nocerino, AC Milan -> West Ham United, kölcsön:
Három viszonylag nagy nevű játékost vett kölcsön a londoni klub a kiesés elkerüléséért, a legnagyobb név közülük a Milan középpályása, Antonio Nocerino. Rajta kívül Marco Boriello érkezett az AS Romától, Pablo Armero pedig a Napolitól.
Keisuke Honda, CSKA Moszkva -> AC Milan, ingyen:
Fantasztikus átigazolási szezont tudhat maga mögött a bajnokságban elég rosszul álló milánói klub; négy játékos (kettő kölcsönben) érkezett, és semmibe sem került nekik. A legjobb közülük a japán középpályás, Keisuke Honda volt, aki – ugyan piaci értéke 20 millió euró körül van – ingyen került a milánói vörös-feketékhez. Érdekesség, hogy első három olaszországi meccsét három különböző edző irányítása mellett játszotta; az elsőt még Massimo Allegrivel, a másodikat – Allegri menesztése miatt – egy átmeneti edző, a harmadikat pedig a Milan menedzseri posztjáért visszavonuló Clarence Seedorf keze alatt. A Milan továbbá megszerezte a Chelsea-be a nyáron kölcsönből – a Real Madridtól – visszatérő Michael Essient is, aki Mourinhóval ment vissza Londonba, de ott kegyvesztetté vált. Az említetteken kívül Adil Rami, a francia középhátvéd érkezett a San Siróba Valenciából, Adel Taarabt, a marokkói cselgép pedig a Queens Park Rangersből, igaz, ők csak kölcsönbe, a szezon végéig.
Hernanes, SSC Lazio -> Internazionale, 15 millió euró
Könnyeivel küszködve búcsúzott a Laziótól alapembere, Hernanes. A 28 éves brazil középpályás 15 millió euróért került Milánóba, és amikor a római szurkolók körbevették autóját az utolsó autogramokért elsírta magát, sőt, egy drukkernek még cipőjét is odaadta.
Zárójeles: Robert Lewandowski, Borussia Dortmund -> Bayern München, ingyen, nyáron:
Megköttetett a megállapodás a lengyel támadó régóta húzódó ügyében; Lewandowski nyáron nem hosszabbít a Dortmunddal, és korábbi csapattársa, Mario Götze példáját követve a bajorokhoz szerződik, ám a transzfer csak nyáron megy majd végbe.
*
Torghelle Sándor és Vass Ádám -> MTK, ingyen
A magyar fociról sem feledkezhetünk meg, így muszáj megemlítenünk a két legnagyobb nevet, aki klubot váltott idén télen Magyarországon. (Legalábbis mostanáig, az európai átigazolási szezon zárásáig ez a helyzet, nálunk ugyanis tovább igazolhatnak a csapatok.) Az MTK-nak nagyon oda kell figyelnie, hogy elkerülje a kiesést, ezért is igazolták le a szerződését a Videotonnal felbontó, rutinos Torghelle Sándort, és a Belgiumban gyengén teljesítő Vass Ádámot.
*
Ami még a levegőben van…
A Chelsea továbbra sem adja fel a küzdelmet egy jó csatárért, a brit Mirror szerint még létrejöhet egy 30 millió eurós üzlet az Atletico Madriddal Diego Costa játékjogáért. Továbbá a londoniak versenyben vannak még a Southampton csodagyerekéért, a 18 éves Luke Shaw-ért. A brit védőt több angol klub vinné, jelenleg úgy néz ki, hogy a kékek a legesélyesebbek. Angliában még a Manchester United és a Liverpool is tárgyal; előbbi a Bayern Münchenből Toni Kroost, utóbbi a Dnyipro Dnyipropetrovsztól Jevhen Konoplijankát hajszolja.
A Barcelona továbbra is harcol az óriási kapustehetségnek tartott német Marc-André ter Stegenért, de a Mönchengladbach nem adja könnyen. Az Atletico Madrid viszont állítólag nagyon közel van a brazil támadó középpályás, Diego leigazolásához a Wolfsburgból. A Schalke 04 azon van, hogy megtartsa a csupán 19 éves középpályást, Julian Draxlert, bár az Arsenal hajt érte. Akárhogy is legyen, éjfélig minden eldől.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.