Hegymászó Erőssék tragédiájáról: nem tudjuk a nyakunkban lehozni egymást
7-8 ezer méter fölött az ember már csak magára számíthat; lelkileg ugyan segítség, ha a másik ott van, de biztosítani nem tudják egymást, segíteni nem lehet a másiknak, lehozni a nyakunkban nem tudják egymást – nyilatkozta Erőss Zsolt és Kiss Péter múlt heti, tragikus kimenetelű himalájai expedíciójáról Babcsán Gábor hegymászó, aki a 4bakancs blognak adott interjút.
Babcsán Gábor extrém hegymászóval készített interjút a 4bakancs.com hegymászó blog, amelyen Erőss Zsolt és Kiss Péter tragikus kimenetelű mászását próbálják elemezni. Babcsán elmondta, hogy Erősst és Kisst is ismerte, és Kissről látszott, hogy üstökösként tart felfele hegymászó karrierje.
A tragikus múlt heti Kancsendzönga expedícióról Babcsán azt érzékeltette, hogy az utólagos kommentárok nem hasonlíthatók ahhoz a döntési helyzethez, amelyben hegymászóik voltak. Igaz, hogy végül nagyon hosszúra nyúlt a csúcsmászás, de ezt nem feltétlenül lehetett előre látni, mondta, amikor Erőssék döntési helyzetben voltak délelőtt tizenegykor, hogy folytassák-e a csúcs felé, akkor nem sejthették, hogy az még hét óráig fog tartani.
Mint ismert, Erőss és Kiss május 20-án este hatkor érték el a hegycsúcsot, vagyis mivel előző este 18 órakor indultak útnak 7250 méteres magasságból, már 24 órája talpon voltak. Ez az időpont valószínűleg már túl kései volt, legalábbis Erőss addigra borzasztóan legyengült. Az expedíció eseményeit ugyancsak a 4bakancs blogon szedték időrendbe, ez itt olvasható.
Amikor az ember egy egy hónapos expedíción a csúcsért küzd, mondta erről Babcsán, és embertelen erőfeszítést tesz, akkor nagyon nehéz megállni, hogy ne folytassa a csúcstámadást. Ráadásul velük együtt többen is felmentek a csúcsra, nem arról volt szó, hogy ketten botorkáltak – tette hozzá.
Arról, hogy mennyire kellett Erőssnek és Kissnek együtt mozognia a hegyen, Babcsán azt mondta: igaz a közhely, hogy 7-8 ezer méter fölött az ember már csak magára számíthat. Lelkileg ugyan segítség, ha a másik ott van, de biztosítani nem tudják egymást, segíteni nem lehet a másiknak, lehozni a nyakukban nem tudják egymást.
Azt mondta, annak az elméletnek, hogy Kiss bevárta a lelassult Erősst, nincs jelentősége, annak inkább, hogy nagyon ki voltak merülve, és a veszélyes szakasz nem volt kikötelezve, ráadásul a vizük is elfogyhatott. Babcsán is megerősítette, hogy a 24 órás csúcsra mászás borzasztóan hosszú idő.
A magyar hegymászók ún. tiszta mászást választottak, erről Babcsán azt mondta, Erőss Zsolt mindig oxigén és serpa segítség nélkül akart feljutni, bár a Kancsendzöngához hasonló helyeken mindig vannak fix kifeszített kötelek. De a szükségből csinálnak erényt, hiszen a magyar expedícióknál mindig komoly anyagi korlát is van.
A Mount Everesten történt legutóbbi összetűzésről, amelyben serpák vesztek össze hegymászókkal, azt mondta, a kereskedelmi expedíciók terjedésével alakult ki ez az új fejlemény, hogy sok oda nem való ember mászik, akiknek sok pénzük van, de a serpákat szűkmarkúan fizetik ki, így ebből konfliktusok támadnak.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.