Kiss László "szép eredményeket" vár a magyar úszóktól
Kiss László, az úszóválogatott tisztében újabb négy évre megerősített szövetségi kapitánya bizakodva várja a nyári, barcelonai világbajnokságot.
A 72 éves szakember - akinek szerdai ülésén egyhangúlag szavazott ismét bizalmat a 2016-ig, a riói ötkarikás játékokig tartó teljes olimpiai ciklusra a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) új elnöksége - pályafutása egyik legsikeresebb esztendejét hagyta maga mögött 2012-ben.
"Valóban nem panaszkodhatok a tavalyi évre, amely a kiemelt világversenyeinket tekintve összesen 60 magyar úszóérmet hozott" - tekintett vissza a múlt esztendőre csütörtökön az MTI-nek nyilatkozva Kiss László, aki 1991-től a női válogatottnál, 1996 óta pedig a férfiaknál is ellátja a kapitányi teendőket.
"Kétségtelenül ott van a legkiemelkedőbb évek között az 1992-es, amikor is az Egerszegi Krisztina, Darnyi Tamás fémjelezte csapattal a három ezüst és egy bronz mellett öt olimpiai aranyat nyertünk, 2012 viszont sikerekben különlegesen gazdag lett, hiszen megcsináltuk a sportági Grand Slamet" - jelentette ki a szakvezető arra utalva, hogy tavaly, a londoni olimpia két aranya és egy bronza mellett a magyar úszók halmozták a dobogós helyezéseket a többi világversenyen is, és minden idők legjobb rövidpályás vb-jét és hosszúpályás Eb-jét produkálták.
A debreceni Európa-bajnokság (9 arany, 10 ezüst, 7 bronz) és a 25 méteres medencébe kiírt isztambuli világbajnokság (3, 4, 3) mellett a chartres-i rövidpályás Eb-n (6, 4, 2) és az antwerpeni ifjúsági Európa-bajnokságon (3, 3, 3) is bőségesen termett siker a magyaroknak.
"Soha nem szerepeltünk ilyen széles spektrumon ennyire jól, valódi aranyév volt a tavalyi" - fogalmazott a kapitány, aki bizakodó a folytatást illetően is. "A szakmai tervek, a nagyon jó elképzelések megvannak, a pénzre még várunk ugyan, de az ígéret él, s mint az egyik legeredményesebb egyéni sportág, reményeink szerint az úszás is megkapja a plusz állami támogatást - mondta, majd így folytatta: - Az idén Barcelona ad otthont a felnőtt világbajnokságnak, ahol a római vb-hez hasonlatos szép eredményeket várok."
Az olasz fővárosban 2009-ben Gyurta Dániel és Hosszú Katinka győzött - utóbbi két bronzot is begyűjtött -, Cseh László pedig egy-egy második és harmadik helyezést szerzett, márpedig mindhárman ott lesznek a katalán fővárosban is, ahol ráadásul még mások is kirukkolhatnak szép eredménnyel - beszélt a július-augusztusi vb-vel kapcsolatos várakozásairól Kiss László, akinek "felségvizeihez" immár a nyíltvízi úszók is hozzátartoznak.
"Az új területet tulajdonképpen már a londoni olimpia előtt megalapoztuk, amikor is kitaláltam, hogy Risztov Évi készüljön közösen a Gyurta Daniékat felkészítő, Széles Sándor irányította csapattal. Londonban aztán a 200 mellen első Gyurta mellett Risztov is győzött, a 10 kilométeres nyíltvízi úszásban érdemelve ki az olimpiai bajnoki címet" - idézte vissza a múlt nyári ötkarikás sikereket Kiss László, akit pályafutása alatt - számos "dobogós" helyezés mellett - eddig hatszor választottak meg a sportújságírók Magyarországon az Év edzőjének, egyszer pedig a legjobb szövetségi kapitánynak.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.