Sport hvg.hu 2012. augusztus. 02. 15:25

A családja eltitkolta nagyszülei halálát, míg nem nyert aranyérmet

A 3 méteres szinkronugrás olimpiai bajnoka lett párosban Vu Min-hszia. Az ünneplés azonban nem nyúlhatott hosszúra, mert a szülei a verseny után tragikus hírt közöltek vele. Ez az eset egy remek példája a kínai sport eredmény kényszerének.

Vu szüleinek a döntése volt, hogy nem fogják elmondani a fiatal sportolónak nagyszülei halálát és édesanyja hosszú küzdelmét a mellrákkal. Nem szerették volna megzavarni ezzel a felkészülését Londonra.

"Szükséges volt megtenni ezt a kegyes hazugságot" - mondta el a műugró édesapja, Vu Ju-ming.

A Vu család története hatalmas felháborodást keltett Kínában, ahol a kormány által támogatott sikersportágak esetében a győzelem utáni vágy már szinte mindent felülír.

Vu Min-hszia (bal oldalon)
AP / Michael Sohn
A 17 esztendős súlyemelő esete is jól példázza, hogy miért is kell ennyire erőltetni a "győzelem minden áron szemléletet".

Kínában a sportolókat már gyakran fiatalabb korukban elszakítják a családjuktól és egy speciális iskolába helyezik őket, ahol órákon keresztül edzenek minden nap. Vu hatévesen kezdett sportolni napi rendszerességgel. 16 évesen elhagyta az otthonát, hogy a kormány kezelésében álló vízisport intézetben folytassa a felkészülést.

Azóta az egyik legnagyobb sportolóvá vált a saját területén, de édesapja elmondta, hogy ezért fel kellett áldoznia a magánéletét. "Elfogadtuk már egy jó ideje, hogy nem tartozik közvetlenül hozzánk. Nem is gondolkodom olyan dolgokon, mint például családi boldogság."

Csak az ugrás élteti
AP / Mark J. Terrill
A 26 esztendős korára háromszoros olimpiai bajnok hölgy édesanyja is úgy gondolta, hogy jó döntés volt titokban tartani, hogy milyen állapotban van, ráadásul mostanra már jobban is van. A nagyszülei is már több, mint egy esztendeje elhunytak, de erről a sportoló egészen mostanáig semmit nem tudott.

A kínai kormány hozzáállása a sportolóik teljesítményéhez, már kezd egészen elképesztővé válni. A helyzet rosszabb, mint bármikor. A gratuláló üzenetek a különböző médiákban a vezetéstől, már csak azoknak a sportolóknak szólnak, akik aranyat nyertek az olimpián. Az ezüst és bronzérmeseket számba se veszik.

párizsi olimpia 2024

Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába

Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.