Régebben politikai skandalumok, mostanában – mint idén – inkább művészeti bakik árnyékolják be az olimpiák nyitóünnepségeit.
„A legjobbat próbáljuk megmutatni magunkból, ugyanakkor a sokszínűséget és ezzel együtt a nemzet történelmének árnyoldalait is bemutatjuk. Nem egy naiv műsor lesz” – nyilatkozta Danny Boyle, a harmadik londoni olimpiai játékok megnyitójának lebonyolításával megbízott filmrendező a Vogue magazinnak.
A Trainspotting és az Oscar-díjas Gettómilliomos című filmjeiről ismert Boyle olimpiai műsorát – a Shakespeare A vihar című drámájától ihletett, Csodák szigete című showt – már hónapok óta fúrják, éspedig nem csupán az egykori élgyarmatosító briteket vélhetően nem éppen jó színben feltüntető elemei miatt. A vihar egyik szereplője, Caliban monológjára reflektáló Csodák szigetén a szervezőbizottság kérésére máris félórányit kurtítani kellett, hogy a csaknem háromórás megnyitóról a Londoni Olimpiai Stadion nyolcvanezer nézője emberi időpontban juthasson haza.
A show keretében a stadion gyepére 34 millió euróból varázsolt vidéki idillhez többtucatnyi állatot – lovat, tehenet, kecskét, baromfit és kacsát – felvonultató Boyle-műsor ellen még hat nemzetközi állatvédő csoport is panaszt emelt.
Az olimpiai megnyitók kulisszatitkairól és korábbi malőrjeiről részletesen a HVG e heti számában olvashatnak.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.